Detská obuv – správna veľkosť?

Štandardný

Vybrať tú správnu detskú obuv nie je až také jednoduché, hlavne ak zvážime, čo všetko by mali správne topánky pre deti spĺňať. Od správnej veľkosti, ktorá perfektne sadne, až po maximálnu kvalitu, pohodlie či dokonalý dizajn, ktorý si zamilujú aj vaše deti. Dokonalá detská obuv musí vyhovovať v mnohých smeroch. Veľa krát práve zvolenie nesprávnej veľkostí topánok môže spôsobiť problémy.

Pozor na správnu veľkosť topánok.

Detská obuv – najvhodnejší čas na skúšanie

Nie vždy sa totiž môžete riadiť podľa toho, akú veľkosť ste namerali na tzv. meradle chodidiel, ktoré majú napr. aj v obchodoch s detskou obuvou. Takže neznamená, že ak ste dieťati odmerali že má veľkosť 31. že všetky topánky veľkosti č.31 mu budú dobré. Záleží od viacerých faktorov, ako konkrétny výrobca, strih či typ topánky. Takže s veľkou pravdepodobnosťou mu budú dobré aj 32 v prípade, že topánky majú užší strih. Dôležitý je aj čas, kedy sa obuv skúša. Výrobcovia odporúčajú ako najvhodnejší čas na skúšanie obuvi poobedňajšie hodiny. Ráno bývajú nohy oddýchnuté a teda menšie, poobede sú už nohy po celodennom pohybe opuchnutejšie a to neplatí len pri dospelých ale aj pri deťoch. A nikdy sa nenechajte ovplyvniť vetou od obchodníkov, že topánky ešte časom povolia. Obuv nesmie nikde tlačiť a ani sa vyzúvať.

Obuv musí sadnúť hneď na prvý krát.

Nezabudnúť na nadmerok

A to platí nielen u detí. Nadmerok slúži k voľnému pohybu prstov počas chôdze. Pripočítava sa tak 5-10 mm u dospelých, u detí kľudne aj 15mm. Viac by už nebolo dobré a ani sa to neodporúča, pretože to môže ovplyvniť správny vývin detského chodidla a nohy by v topánkach neboli správne fixované. Nadmerok by bolo vhodné zvážiť aj pri výbere turistickej obuvi, pretože v tomto prípade nie je správne a ani bezpečné rátať s nadmerkom 15mm, keďže topánka musí byť pevná a dobre fixovať chodidlo. Jednoducho, treba len skúšať a skúšať.