Aj keď kravata možno nepatrí k tým módnym doplnkom, ktoré využívame denne (ak samozrejme nie ste na pracovnej pozícii, ktorá si to priamo vyžaduje), ale jednoznačne práve ona patrí k tým doplnkom, ktorých noseniu sa počas života žiadny muž nevyhne, pretože udalosti, ako sú napr. svadby, rôzne oslavy, ale aj pohreby, ktoré nás celým životom sprevádzajú, sa bez obleku a kravaty jednoducho nezaobídu. A preto je pre každého muža potrebné mať aspoň základný prehľad o tom, akú kravatu si na akú príležitosť vybrať, v akých farebných kombináciách ju ladiť s košeľou či oblekom, prípadne si osvojiť aj pár užitočných rád pre ich správne nosenie.
Akým chybám sa pri výbere kravaty a nosení vyhnúť?
Prvým a najdôležitejším krokom je správny výber vhodnej kravaty a tým nemyslíme len správnu farbu či vzor (i keď aj tieto dve kritéria sú veľmi dôležité), ale predovšetkým správnu šírku, ktorá musí byť primeraná typu vašej postavy (tu platí, že čím štíhlejší muž, tým užšia môže byť aj kravata a naopak). Jej šírka musí byť v súlade aj s ostatným oblečením, teda oblekom a košeľou (napr. typom goliera). V súčasnosti sa najčastejšie nosí kravata so šírkou v rozmedzí 7 až 9 cm, prípadne zúžená, tzv. SLIM (5cm), ktorá však nie je vhodná pre každého. Okrem nesprávnej zvolenej šírky kravaty sa vyhýbajte aj jej nesprávnej dĺžke pri viazaní. Príliš dlhá alebo krátka kravata môže niekedy pôsobiť až komicky, preto sa snažte vždy dodržať jej optimálnu dĺžku, ktorej určujúcim bodom by mal byť stred opasku.
Nielen kravata, ale aj uzol je dôležitý!
Nielen samotná kravata, ale aj spôsob, akým si ju uviažeme, je veľmi dôležitý, pretože aj pri správne zvolenej kravate môže chybný či nekvalitný uzol celý vzhľad pokaziť. Uzol by mal byť vždy perfektný, pekne vytvarovaný a dostatočne pevný, ale aj vhodne zvolený podľa typu goliera na košeli a v súlade so šírkou kravaty (širší golier a kravata si žiada aj väčší uzol ako napr. Windsor a naopak).