Dôležité sú optimálne sedačky, no celá veda spočíva v správnom sedení

Štandardný

Správne sedieť je celá veda

Ergonómia je syntetický a systémový vedný obor, ktorý skúma a optimalizuje vzťah človeka k výrobným prostriedkom, spotrebným predmetom a s prostredím v záujme výkonnosti a kvality práce, pohody a zdravia.

Seďme zdravo

sedačky

Pohodlné domáce sedenie

Aby sme sedeli pohodlne a neničili si pritom zdravie, musíme si kúpiť vhodný typ stoličky, kresla, pohovky či sedačky. Nesprávne sedenie spôsobuje zdravotné poruchy. Asi najviac pri práci s počítačom trpia chrbát a oči.

Často opakovane rovnaké pohyby namáhajú ruky a ramená, čím sa skracujú šľachy na lakti a zápästí. Je známe, že tí, ktorí pracujú najmä myšou, majú podobnú deformáciu ako majú tenisti, ktorá sa nazýva tenisový lakeť. Začína brnením v zápästí, precitlivenosťou na dotyk a môže končiť až chronickými zápalmi. Toto ochorenie už neodmysliteľne patrí k civilizačným prvkom, ktorým sa môžeme len ťažko vyhnúť.

Základom správneho a zdraviu prospešného sedenia sú kvalitné stoličky a sedačky. Pri výbere novej sedačky či kancelárskej stoličky by sme sa mali zamyslieť nad takou, ktorá je otáčacia, má nastaviteľnú výšku a prípadne aj podporuje kríže. Ale správne sedieť sa dá aj na tej najbežnejšej stoličke, len treba vedieť, ako na to.

Optimálne sedenie či optimálne sedačky?

sedačky

Aj takéto môžu byť sedačky

Správne sedenie by sa dalo zhrnúť do jedného pravidla: samé pravé uhly. Chodidlá by mali dočiahnuť na zem a prípadne na podlahu, o ktorej si ešte čo-to povieme. Medzi lýtkami a stehnami by mal byť pravý uhol, taktiež medzi stehnami a chrbtom. Pri dlhom sedení dochádza k tlaku na medzistavcové platničky, a práve to vyvoláva bolesť. Týmto ťažkostiam môžete predísť tým, že si chrbát podopriete v krížnej oblasti. Tým sa nútite sedieť vzpriamený bez toho, aby ste sa na to museli sústrediť a svaly na chrbte menej namáhali. Takto si môžete pomôcť aj pri dlhých cestách za volantom.

Práve sedíte a cítite bolesť v chrbte?

sedačky

Rozkladacia sedačka

Sedenie nie je spojené len s príjemnou relaxáciou ale veľmi často je prítomné aj pri pracovnej činnosti. Sú zamestnania, pri ktorých sa sedí dve tretiny dňa, alebo i celú pracovnú dobu. Pripomeňme, že tu neplatí predsudok o tom, že ten kto veľa sedí nie je unavený.

V konečnom dôsledku totiž platí, že sedenie je oproti chôdzi oveľa namáhavejšie, pretože chrbtica nie je v prirodzenej polohe. Pretože veľkú časť života presedíme, premietol sa tento civilizačný prvok negatívne aj do nášho zdravia. Je preukázané, že osem z desiatich ľudí, ktorí denne pracujú v sede, majú problémy s chrbtom.

Dnes sa dá týmto problémom do istej miery predchádzať jedným možným spôsobom ak máte kvalitné sedačky a sedíte na nich správne. Znamená to, že chrbtica má byť v čo najprirodzenejšej polohe. Nesprávne sedenie spôsobuje okrem iného problémy s platničkami, krčnou chrbticou, krvným obehom, zažívaním i dýchaním. Výrobcovia nábytku spoločne s dizajnérmi a lekármi pripravujú pre kvalitnejšie sedenie stále zdravotne vhodnejšie sedačky a kancelárske stoličky. Takže výber asi je, len sa treba pred kúpou sedačky správne zorientovať a rozhodnúť.