Drevený nábytok je najstarší

Štandardný

Drevený nábytok patrí medzi prvé typy nábytkov na svete. Ľudia si už od nepamäti sadali na drevo, aby sa chránili počas sedenia od chladnej podlahy zeme. Tak nejak vznikali prvé drevené stoličky.

Ako vyzeral prehistorický drevený nábytok

Ľudia začali vyrábať nábytok, v podobe terajšiemu, keď sa naučili hospodáriť a žili v stálych osadách. Niektorý najstarší nábytok v Európe pochádza z kamennej doby. Bolo to v Orkney Škótsku približne z roku 2000 pred n. l. Vytvárali kamenný nábytok, hlavne skrine a postele.

drevený nábytok

Tutankhamenova drevená truhlica

Medzičasom v Egypte žili bohatí Egypťania vo veľkých domoch s maľovanými stenami. Vo vnútri mali staroveký egyptský nábytok ako postele, stoličky, stoly a truhly. Taktiež, miesto vankúšov mali drevené opierky hlavy. Obyčajní ľudia žili skromnejšie, mali murované lavičky a jednoduchý drevený nábytok.

V starovekom Grécku bol aj v bohatom dome iba základný jednoduchý nábytok z dreva. Mali ale šatník, pohovky (ktoré tiež slúžili ako postele), gauč s jednoduchým dreveným rámom, lanovým popruhom a rohožou alebo koberčekmi položenými na vrchu.

V Ríme sa bohatí tešili luxusu. Ten predstavoval mozaikové detaily na ich nábytku a na rámoch okien. Drevený nábytok bol čalúnený a jemne vyrezávaný.

drevený nábytok

Drevený nábytok z 15. storočia

Život v stredoveku

Život v 16. storočí sa stal o trošku pohodlnejší pre bohatých. Nábytok bol v hojnejšom množstve aj keď stále pomerne jednoduchý. Bol prevažne dubový a masívny. Drevený nábytok sa vyrábal takto za účelom dedenia z generácie na generáciu. Očakávalo sa, že sa bude odovzdávať deťom a vnúčatám. Postele sa stávali pohodlnejšie pretože sa vyrábali matrace s perím. Drevené stoličky, hokerlíky a lavice boli tiež veľmi rozšírené.

Neskôr prišli na rad jemnejšie zdobené kúsky, prevažne z dubu, z orechu a po roku 1680 aj z mahagónu. Novinkou v drevenom nábytku bolo aj dyhovanie, alebo vykladaný nábytok. Luxusný drevený nábytok bol vyrezávaný a vyplnený perleťou. V Anglicku prišlo do módy potom lakovanie nábytku. Nábytok z dreva je dodnes najpopulárnejší rovnako v interiéroch ako aj exteriéroch domov a v záhradách.