Európsky futbal prichádza o legendy

Štandardný

V posledných rokoch sa stáva trendom, že kvalitní hráči z Európy sa sťahujú do nie práve najfutbalovejších kútov sveta. Niektorí sa ku koncu kariéry vyberú do MLS za „americkým snom“  a niektorých zlanária Quatarský šejkovia do svojich klubov. Aj tento rok z týchto dôvodov opúšťajú európsky futbal dvaja legendárni stredopoliari.

futbal

Xavi Hernandéz Creus – veľký prínos pre futbal

Muž, ktorý zmenil futbal v Barcelone

Emotívne video, v ktorom sa Xavi Hernández lúčil s vypredaným Nou Campom, už obletelo celý svet. Xavi bol legendou nielen na ihrisku, ale „Culés“ si ho budú pamätať aj ako jedného z najinteligentnejších futbalistov, aký kedy behal po trávniku. Kariéra legendárnej „šestky“, sa ale nerodila tak ľahko. Keď svoju hráčsku kariéru v Barcelone ukončil Pep Guardiola, ktorý bol motorom barcelonského mužstva, tak modro-červení museli rýchlo zaňho nájsť vhodnú náhradu. Vtedy prekvapivo siahli do svojich radov a v roku 1998 vytiahli do áčka nádejného stredopoliara Xaviho. Debut to bol ako hrom, keď sa v zápase proti Mallorce okamžite gólovo presadil. Problémom ale bolo, že mnohí každý jeho dotyk s loptou porovnávali s Guardiolom. Mladý Xavi Hernandéz sa však nenechal znervózniť a naďalej hral svoj futbal, ktorý nakoniec ovplyvnil celú hru Barcelony. Xavi sa stal neodmysliteľnou súčasťou základnej jedenástky všetkých trénerov, ktorí pôsobili pri barcelonskom áčku. Sedemnásta sezóna však bude pre neho posledná v Barcelone a po zisku 8 ligových, 3 tituloch Ligy Majstrov a 2 španielských titulov, je najúspešnejším hráčom barcelonskej histórie. Zároveň odohral historicky najviac zápasov za katalánsky veľkoklub a navyše „El Maestro“ môže pridať ešte jednu ušatú trofej do svojej zbierky.

futbal

Úspešný kapitán Steven Gerrard po strhujúcom finále Ligy Majstrov

Chlapec z Merseyside

Rok 1998 bol štartom aj pre slávneho stredopoliara Stevena Gerrarda, ktorý svoj život zasvätil liverpoolskému futbalovému klubu. Mladý Steven bol už ako 8 ročný súčasťou Liverpoolskej organizácie a po futbalovej mladosti sa prvýkrát presadil do A-týmu už v sezóne 1998/1999, keď 29. Novembra nastúpil na ligový zápas proti Blackburnu Rovers. Ako kapitán viedol Steven Gerrard Liverpool aj počas futbalového zázraku vo finále Ligy Majstrov, keď proti milánskemu AC dokázali v druhom polčase zvrátiť nepriaznivý výsledok 0-3 a nakoniec Talianov aj zdolať v penaltovom rozstrele. Svoju kariéru v Liverpoole ukončil po tom, čo sa rozhodol hrať futbal v zámorskej MLS za Los Angeles Galaxy.