Fasády domov – ako si vybrať správnu farbu fasády?

Štandardný

Ste práve v procese stavby nového rodinného domu alebo ste sa rozhodli zrekonštruovať starší rodinný dom? Skôr či neskôr príde na rad aj fasáda domu a vy sa budete musieť rozhodnúť, ktorá farba na fasádu je pre vás tá najvhodnejšia. Vybrať si z ponúkaného množstva farebných odtieňov môže byť niekedy veľmi náročné rozhodovanie a preto sa dnes pozrieme na to, aké fasády domov sú momentálne v kurze a aké sú ich výhody aj nevýhody.

Biela fasáda domu

Biela farba na fasádu môže zohrať hneď dve rôzne úlohy – buď sa rozhodnete, že ju chcete kombinovať s inými, predovšetkým sýtymi, farbami alebo ju môžete použiť samostatne pre jednoduchý a čistý architektonický štýl. Vo všeobecnosti pôsobia biele fasády domov veľmi čisto a jednoducho, no ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, musíte rátať s tým, že si vaša fasáda domu bude vyžadovať pravidelné čistenie fasád.

fasády domov

Sivé fasády domov

O niečo menej striktným riešením sú sivé fasády domov, ktoré sú dnes mimoriadne populárne. Sivá farba fasády je totiž neutrálna, ľahko kombinovateľná a budovám dodáva moderný, minimalistický vzhľad. Ak sa rozhodnete sivú farbu kombinovať, odporúčame kombináciu skôr s chladnými farbami. Nuž a nespornou výhodou je určite aj to, že čistenie fasády nebudete potrebovať až tak často, ako napríklad pri bielych fasádach.

Žltá farba na fasádu

Chcete svoj dom oživiť, dodať mu trochu extrovertnosti, žiarivosti a extravagancie? Žltá farba na fasádu môže byť skvelou voľbou, pretože už na prvý pohľad pôsobí optimisticky a navodzuje pocity šťastia. Ak to však nechcete prehnať, odporúčame kombinovať žltú farbu s jemnými hnedými odtieňmi, ako sú napríklad béžová či okrová. Ani tu však netreba zabúdať, že si žltá fasáda bude vyžadovať pravidelnejšiu starostlivosť.

fasady domov

Červená farba fasády

Rovnako ako pri žltej farbe, aj červené fasády domov potrebujú trochu „skrotiť“, a to vďaka kombinácii so spomínanými hnedými odtieňmi. Na druhej strane sú však červené fasády domov skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú už na prvý pohľad priťahovať pozornosť a chcú sa svojim domom doslova pochváliť.