Fasády vytvárajú dôležitý prvý dojem

Štandardný

Fasáda budovy, či už ide o rodinný alebo bytový dom, prípadne o komerčné a priemyselné priestory, je dizajnovým výrazom a vizitkou majiteľa, pretože je to tá časť, ktorú na nehnuteľnosti každý okamžite vidí a ako prvú ju aj hodnotí. Fasády teda jednoznačne vytvárajú prvý dojem o našom bývaní, preto je potrebné venovať výberu tej správnej fasády, či už čo sa týka omietky, farby, obkladu, ale aj celkového štýlu, náležitú pozornosť. Estetické vnímanie je veľmi individuálna záležitosť nielen čo sa týka palety farieb, ale aj štýlu prevedenia. Niekomu sa páčia moderné fasády (napr. výrazné farby, veľké presklené plochy, žalúzie, rolety, hliník či kombinácie viacerých farieb a štýlov), kým iný dávajú prednosť skôr tradičnému až vidieckemu štýlu fasády a siahajú skôr po prírodných materiáloch, ako sú kamenné, tehlové či drevené obklady.

fasády

Fasáda je kabátom pre domy

Čo všetko ovplyvňuje výber fasády?

Pri výbere ideálnej fasády však treba brať do úvahy aj niekoľko ďalších dôležitých faktorov, ako je napr. typ nehnuteľnosti, prírodné a poveternostné podmienky, miesto, kde nehnuteľnosť stojí, ako aj celé okolité prostredie, do ktorého by mal dom či iná budova štýlovo zapadať. Treba prihliadať na fakt, že vidiecky štýl fasády a domu je vhodnejší do vidieckeho prostredia v blízkosti prírody mimo ruchu veľkomiest a naopak, moderne riešené fasády štýlovo skôr zapadnú do prostredia väčších miest a tiež do novovybudovaných lukratívnych lokalít s radovou výstavbou.

fasády

Správne farby, materiály a estetický vzhľad

Vyberáme správnu farbu pre fasádu…

Ak interiérové farby vyberáme naozaj precízne a zodpovedne, potom farbe fasády musíme venovať dvojnásobnú pozornosť, pretože exteriérové omietky, farby a nátery sú pomerne nákladnou a prácnou záležitosťou, takže ich rozhodne nemeníme tak často, ako v prípade interiérových priestorov. Dobre si preto vopred zvážte farbu fasády a vyberte takú, ktorá nie je len módnym výkrikom jednej sezóny, ale bude vás baviť aj ďalších desať a viac rokov. V prípade fasád je preto najlepšie zvoliť farby, ktoré ladia s ostatnými prvkami budovy, ako je napr. strešná krytina, okná, dvere, oplotenie a nadčasové, nie príliš svetlé ani príliš tmavé odtiene, ako je napr. sivá, svetlo-hnedá a pod.