Fólie na auto – všetko o výhodách, rizikách a opatreniach

Štandardný

Čo je na trhu nové, to je okamžite žiadané. Týka sa to najmä tých trendov, ktoré nám pomáhajú k vylepšeniu celkového imidžu. Takúto funkciu plnia okrem desiatok ďalších aj fólie na auto. Pri ich umiestnení na karosériu, strechu a bočné časti vozidla sú výrazom nášho vkusu, životného štýlu, nálady, ale aj profesijného statusu. Aké typy fólií poznáme a aký účel spĺňajú? Menší sumár týchto odpovedí nájdete v nasledujúcom texte.

Fólie na auto evokujú pocit nadštandardu až luxusu, obdivu od ostatných. Stále sa však treba držať nohami na zemi a neprestupovať svojimi cieľmi vyššie nariadenia. Máte oveľa obmedzenejšie možnosti, čo sa týka fólií na sklách v porovnaní s ochrannými fóliami na karosériu. Fólie na auto z bezpečnostného hľadiska nesmú byť aplikované na čelnom skle a bočných na strane šoféra a spolujazdca. Hrozí vám pokuta vo výške približne 60 eur a potom „nútená“ demontáž.

Povolené sú fólie na zadných oknách, no aj to vám smie zabezpečiť len certifikovaná firma. Potrebujete sa totiž preukázať dokladom o ich homologizácií.

fólie na okná
Ak sa chcete vyhnúť mastnej pokute, radšej zabudnite na aplikáciu fólií na predná okná.

Tieto opatrenia rešpektujte, ale nenarúšajte svoju predstavu o tom, ako si vyberáte nové fólie na auto a užívate všetky možné výhody:

  • fyzikálne: zadržiavajú 90 – 95 % škodlivého UV žiarenia a znižujú spotrebu auta
  • zvyšuje sa trvácnosť, odolnosť pôvodnej farby a ochranných prvkov na aute. Auto sa neprehrieva, čo má za následok aj zdravotné benefity pre cestujúcich
  • ľudský organizmus nie je vystavený vysokým teplotám, neprehrieva sa, čo by inak zhoršilo vaše vnímanie a sústredenie na cestu. Pri fóliách na aute sa pohodlnejšie cestuje aj deťom a domácim miláčikom
  • autofólia tlmí aj silnejšie nárazy, pričom zabraňuje ďalším úrazom spôsobeným po roztrieštení skla na kúsky (sklo zostáva v ráme)
  • Spoločenské: zvýšené súkromie, menej prezieravých pohľadov a často aj viac „nevydarených“ krádeží

Čo rozhoduje o kvalite ochrannej fólie na karosériu?                

Ak ste sa dnes dostali k ponuke tých najlepších fólií na auto, tak si okamžite zistite, čo je za zárukou ich funkčných kvalít. Aj keď si ich na karosériu dokážete aplikovať samostatne, je výhodnejšie požiadať odborný servis. Mnohé z nich už pracujú na takej špičkovej úrovni, že k rezaniu autofólií nedochádza na karosérii, nie je nijako ovplyvnená svietivosť či údržba a čistenie auta.

fólie na auto
Aj napríklad takto môže vyzerať vaše auto po aplikácii fólie.

Číre, metalické alebo keramické fólie?

Výber renomovaného servisu nie je len tou jedinou kľúčovou úlohou. Funkčné vlastnosti sú odlišné pri rôznych typoch fólií na auto, čo sa preukáže už pri bežnej manipulácii s nimi a výslednom vzhľade.  

Veľa pochybností sa spája s čírymi ochrannými fóliami. Tie sú skôr určené pre zvýšené bezpečie. Chránia osoby v aute pred odrazmi kamienkov z karosérie, úlomkov skla a iných čiastočiek. Sťažujú možnosti aj pri rýchlom a neopatrnom vlámaní. Majú hrubšiu ochrannú vrstvu, nedokážu zachytiť UV žiarenie až v takej miere ako iné fólie na auto. V tom ich „predbehli“ napríklad metalické. Tie výborne odrážajú slnečné lúče aj pri minimálnom dopade a ich absorpcii. Zabezpečujú to malé čiastočky kovu, podporujú lesklejší, luxusnejší vzhľad a v neposlednom rade chránia fóliu pred skorým opotrebovaním. Takéto kvality, alebo aj väčšie si zachovávajú keramické modely fólií, no musia byť obohatené o tvrdé a odolné zlúčeniny nitridu titánu. Odporúčame vyskúšať!