Gastronádoby do kuchyne a ich typy

Štandardný

Gastronádoby sú povinným vybavením každej komerčnej stravovne a jedálne. Slúžia na varenie, prípravu jedál, samoobslužné bufetové displeje jedál, chladenie a skladovanie potravín. Aplikácia gastronádoby je väčšinou závislá od materiálu, z ktorej je vyrobená. Nižšie je uvedený popis niektorých rôznych typov gastronormových kontajnerov a ich použitia v stravovacích zariadeniach.

gastronádoby
Nerezové gastronádoby sú vhodné na čokoľvek

Nerezové gastronádoby

Gastronádoby z nehrdzavejúcej ocele sú najuniverzálnejšie gastronormálne nádoby a používajú sa na rôzne činnosti. Tieto panvice sú robustné, odolné a vynikajúce vodiče tepla, vďaka čomu sú ideálne aj na varenie v rúre a hĺbkové chladenie.

Ich lesklý povrch a vlastnosti retencie tepla z ocele robia nerezové gastronádoby jasnou  voľbou pre bufetové displeje a švédske stoly. Jedlo tak môže ísť priamo z rúry do bufetu bez vymieňania panvíc a hrncov. S vekom na gastronádobe môže byť tiež použitá na ukladanie potravín v mrazničke.

Polykarbonátové a melamínové gastronádoby

Gastronormálny kontajner môže byť tiež vyrobený z polykarbonátových alebo polypropylénových materiálov. Polykarbonátové gastronádoby sa väčšinou používajú na prípravu jedál, chladenie a bufetové displeje. Tieto gastro kontajneri však nie sú dobrými vodičmi tepla, čo znamená, že nie sú vhodné na varenie. Používajú sa na udržanie studených alebo chladených porcií, ako sú šaláty, pudingy a ovocie.

gastronádoby
Melamínové gastro kontajnery sa hodia predovšetkým na šaláty

Na rozdiel od gastronádob z nehrdzavejúcej ocele môžu byť polykarbonátové kontajneri vložené do mikrovlnnej rúry. Zároveň zostávajú chladné na dotyk, aj keď je v nich teplé alebo mrazivé jedlo. Sú tiež oveľa lepšie ako oceľové panvice pri skladovaní a zmrazovaní potravín. Je to preto, že sú vybavené tesne priliehavými viečkami a väčšina z nich je priehľadná – takže nemusíte otvárať kryt, aby ste videli, čo je vo vnútri.

Melamín je tvrdý, ľahký materiál, ktorý sa veľmi podobá keramike. Takáto gastronádoba je vyrobená z plastu a posilnená melamínovou sietinou. Gastronormálne kontajneri vyrobené z melamínu sa majú používať len na držanie studených, chladených alebo vlažných potravín. Melamínové gastronádoby nie sú stvorené na vysoké teploty z akéhokoľvek zdroja, vrátane mikrovlnných rúr a bežných rúr. Problémom je, že melamín začína vysychať, keď je vystavený vysokým teplotám, čo spôsobuje, že zhnedne a vytvorí trhliny.