Gastronómia Tunis – jedinečná vo viacerých ohľadoch

Štandardný

Gastronómia v Tunise – rovnako ako gastronómia všetkých krajín, aj tá v Tunise má svoje špecifiká, ktorými vás môže počas dovolenky prekvapiť a očariť. Stačí len vedieť, čo sa vám oplatí ochutnať, čo by ste rozhodne nemali obísť a aké sú typické tuniské jedlá, ktoré tu budete mať možnosť ochutnať. Ak ste teda fanúšikmi nie len cestovania, ale aj ochutnávania rôznorodých zahraničných kuchýň, odporúčame vám prečítať si tento článok predtým, než sa vyberiete na dovolenku do Tunisu.

tunisko dovolenka eti.sk1Typické jedlá v typických Gargottes reštauráciách

Gastronómia v Tunise má jedno hlavné špecifikum a tým sú reštaurácie alebo skôr malé krčmičky s názvom „Gargottes“. V tých nájdete tie pravé a typické jedlá tuniskej kuchyne, takže vás očaria nie len svojím sympatickým vzhľadom, ale aj chuťami, ktoré tu budete mať možnosť ochutnať a to za veľmi prijateľné ceny. To, čo tu určite nájdete v jedálnom lístku, je kuskus, pretože ten je pre tuniské jedlá charakteristický. Zvykne byť podávaný s mäsom – kuracím či jahňacím, ale napr. aj s rybami, čím vytvára veľmi chutnú kombináciu. Aby vás neprekvapili tuniské názvy jedál, odporúčame vám napr. jedlo s názvom Mulukhya (alebo tiež Mloukhiya), ktorého príprava trvá 5 – 7 hodín a je to vlastne hovädzie mäso s typickou tmavozelenou omáčkou.

Sladké, sladšie, najsladšie…

Pokiaľ máte radi sladké jedlá a sladkosti, gastronómia v Tunise má niečo aj pre vás – sú to sladkosti typické pre túto oblasť, ktoré sa vyrábajú hlavne z veľkého množstva medu a často obsahujú napr. rôzne sušené exotické ovocie alebo mandle, orechy či pistácie. Známe sú napr. sladkosti s názvom Magroudh, ktoré kúpite v stánkoch na uliciach, ale upozorňujeme vás, sú naozaj presladené. Okrem toho môžete na uliciach kúpiť aj Chalvu – klasický turecký med.

tunisko dovolenka eti.skGastronómia v Tunise – čo piť na uhasenie smädu?

Z pitia vám odporúčame známu arabskú kávu (ktorú gastronómia Tunis rada obohacuje niekoľkými kvapkami ružovej vody) alebo mätový čaj, ktorý Tunisania dokážu pripraviť naozaj jedinečne. Milovníci piva určite ocenia napr. najrozšírenejšie pivo v Tunise – Celtia a tí, ktorí si večer otvoria radšej kvalitné víno zasa môžu ochutnať hlavne tamojšie suché vína.