Rozmýšľate nad kúpou nového digestora a cítite sa byť trochu ohromený všetkými tými možnosťami, údajmi a tvarmi? Dovoľte nám trochu pomôcť s uľahčením tohto rozhodnutia. Opíšeme vám rôzne typy a značky digestorov a tiež niektoré možnosti vetrania, aby ste mali lepšiu predstavu o tom, čo potrebujete pre svoju kuchyňu. Než sa však dostaneme príliš do podrobností, začnime od základov. Čo robí digestor? Účelom vybavenia digestora je pomôcť zachytávať mastnotu, znižovať zápach, teplo, dym a kondenzáciu pri varení. A to buď ich rozptýlením do vzduchu, alebo ich extrakciou von v závislosti od zvoleného štýlu digestora. Teraz keď sme si povedali čo by mal digestor robiť, povedzme si niečo aj o rôznych značkách, z ktorých si môžete vybrať. Značku, ktorú isto poznajú mnohí z nás, je Mora pochádzajúca z Čiech. Vyznačuje sa spoľahlivosťou a ľudovou cenou. Trochu drahšia značka, zato ale luxusnejšia, je značka Franke. No a na trhu nájdeme aj taliansku značku Guzzanti, ktorá sa vyznačuje nadčasovým dizajnom a priaznivou cenou.
Recirkulačný či odťahový digestor?
Pri úvahách nad rôznymi typmi odsávačov pár je nevyhnutné si na hneď začiatku rozdeliť digestory na dva základné typy. Prvým typom sú tie, u ktorých idú odsávané pary cez komín preč z miestnosti i domu. Tým hovoríme komínové čiže odťahové. Druhým typom sú recirkulačné digestory, ktoré fungujú na princípe návratu vzduchu späť do miestnosti po tom, čo prešiel filtráciou a neobsahuje už pary ani zápach. Komínový digestor má niekoľko výhod, ale tiež jednu zásadnú podmienku, a tou je prístup k odťahu vzduchu. Pokiaľ túto možnosť nemáte, bude vašou jasnou voľbou recirkulačný digestor. Spomeňme len, že firma Guzzanti má v ponuke oba tieto typy digestorov.
Kam digestor umiestniť?
Nemenej dôležitú úlohu pre správne fungovanie digestora hrá tiež výškové umiestnenie digestora. Odporúčanou vzdialenosťou od varnej dosky je cca 70 cm a samozrejme nesmiete zabudnúť ani na pravidelnú údržbu. Tá vám zaistí funkčnosť a výdrž po dlhé roky.