Guzzanti digestor – dizajn priamo z Talianska

Štandardný

Rozmýšľate nad kúpou nového digestora a cítite sa byť trochu ohromený všetkými tými možnosťami, údajmi a tvarmi? Dovoľte nám trochu pomôcť s uľahčením tohto rozhodnutia. Opíšeme vám rôzne typy a značky digestorov a tiež niektoré možnosti vetrania, aby ste mali lepšiu predstavu o tom, čo potrebujete pre svoju kuchyňu. Než sa však dostaneme príliš do podrobností, začnime od základov. Čo robí digestor? Účelom vybavenia digestora je pomôcť zachytávať mastnotu, znižovať zápach, teplo, dym a kondenzáciu pri varení. A to buď ich rozptýlením do vzduchu, alebo ich extrakciou von v závislosti od zvoleného štýlu digestora. Teraz keď sme si povedali  čo by mal digestor robiť, povedzme si niečo aj o rôznych značkách, z ktorých si môžete vybrať. Značku, ktorú isto poznajú mnohí z nás, je Mora pochádzajúca z Čiech. Vyznačuje sa spoľahlivosťou a ľudovou cenou. Trochu drahšia značka, zato ale luxusnejšia, je značka Franke. No a na trhu nájdeme aj taliansku značku Guzzanti, ktorá sa vyznačuje nadčasovým dizajnom a priaznivou cenou.

guzzanti
Nástenný digestor Guzzanti Astro II 60

Recirkulačný či odťahový digestor?

Pri úvahách nad rôznymi typmi odsávačov pár je nevyhnutné si na hneď začiatku rozdeliť digestory na dva základné typy. Prvým typom sú tie, u ktorých idú odsávané pary cez komín preč z miestnosti i domu. Tým hovoríme komínové čiže odťahové. Druhým typom sú recirkulačné digestory, ktoré fungujú na princípe návratu vzduchu späť do miestnosti po tom, čo prešiel filtráciou a neobsahuje už pary ani zápach. Komínový digestor má niekoľko výhod, ale tiež jednu zásadnú podmienku, a tou je prístup k odťahu vzduchu. Pokiaľ túto možnosť nemáte, bude vašou jasnou voľbou recirkulačný digestor. Spomeňme len, že firma Guzzanti má v ponuke oba tieto typy digestorov.

guzzanti
Ostrovný digestor Guzzanti Saturn RW-90 s netradičným tvarom

Kam digestor umiestniť?

Nemenej dôležitú úlohu pre správne fungovanie digestora hrá tiež výškové umiestnenie digestora. Odporúčanou vzdialenosťou od varnej dosky je cca 70 cm a samozrejme nesmiete zabudnúť ani na pravidelnú údržbu. Tá vám zaistí funkčnosť a výdrž po dlhé roky.