Hamiltonov hmat – môže mamičke uškodiť?

Štandardný
hemiltonuv-hmat

Hemiltonov hmat

Hamiltonov hmat je lekárske ošetrenie, ktoré sa vykonáva zväčša po uplynutí prvého termínu prirodzeného pôrodu. Lekár tento úkon vykonáva v snahe vyvolať pôrod. Okolo tejto lekárskej techniky je vyvolaná polemika – nakoľko je zákrok veľmi nepríjemný a nie úplne spoľahlivý.

Tehotenstvo vo všeobecnosti trvá od 38 do 42 týždňov a platí, že dieťa vie najlepšie samo, kedy je pripravené prísť na svet. Preto akékoľvek aktivity, ktoré vyvolajú predčasný pôrod môžu bábätku poškodiť. Hamiltonov hmat je vhodné vykonať iba ak je telo matky na pôrod dostatočné pripravené a prenášanie by mohlo byť pre matku nebezpečné.

Ako prebieha tento zákrok?

Hamiltonov hmat je možné vykonať len ak má matka už čiastočne priepustné. Pri zákroku lekár stlačí jednou rukou brušnú stenu, pričom vsunie prst druhej ruky hlboko do vagíny. Následne krúživým pohybom v strede krčka maternice uvoľní vak blán od maternicovej steny, ktorý nalieha na panvový vchod. Týmto pohybom sa uvoľnia prostaglandíny, látky ktoré môžu aktivovať činnosť maternice.

Hamiltonov hmat by sa rozhodne nemal vykonávať ak je predpoklad, že žena aj tak nebude rodiť vaginálnym spôsobom. Ak sa u budúcej matky zistili placentárne abnormality alebo ak pošvové stery preukázali prítomnosť streptokoka skupiny B.

hemiltonuv-hmat

Hemiltonov hmat vykonáva lekár

Aké majú skúsenosti mamičky?

Mamičky sa na portáli Modrý Koník zdôverili so svojimi skúsenosťami s Hamiltonovým hmatom. Sťažovali sa na nesmierne bolesti sprevádzajúce zákrok a nízku efektivitu. Niektoré sa zdôverili, že im lekár vykonal Hamiltonov hmat bez ich súhlasu, a pôrod sa aj tak začal až po vložení tabletky do krčka maternice. Všeobecne sa zhodli na žiadnej alebo slabej informovanosti zo strany lekára. Tvrdia, že pokiaľ by ich lekár o plánovanom zákroku vopred informoval, v záujme zdravia dieťaťa by samozrejme so zákrokom súhlasili a psychicky by sa naň pripravili. Bez tejto konzultácie však mnohé zažili traumu, ktorú si ponesú so sebou celý život. Všeobecne sa zhodli, že tie, ktoré si zákrok už podstúpili, by znovu súhlas s jeho prevedení lekárovi nepotvrdili.