Hnojenie trávnika – Kde, kedy, ako, čím a prečo? (4. časť)

Štandardný

Hnojenie trávnika – kedy a ako? To sú dve základné otázky každého záhradkára, ktorého cieľom je mať krásny trávnik, ktorý mu budú závidieť všetci susedia. Práve v dnešnom článku, ktorý je už štvrtým pokračovaním našej série, sa dozviete odpovede na tieto otázky. Dúfame, že vám aspoň trocha pomôžu pri zveľaďovaní vašej záhradky.

hnojenie travnika agrobiosfer.skHNOJENIE TRÁVNIKA – KEDY HNOJIŤ?

Hnojenie trávnika je vhodné v podstate od začiatku jari až do konca jesene. Najčastejšie sa však trávnik hnojí iba počas jari a jesene, pričom leto sa vynecháva, avšak to nemusí byť vždy šťastné riešenie a my vám vysvetlíme prečo.

PRIPRAVTE TRÁVNIK NA ZIMU!

Začneme netradične, od konca – hnojenie trávnika na jeseň. Toto obdobie je totižto najdôležitejšie. Trávnik treba riadne pripraviť na zimu, ktorá ho neuveriteľne zaťaží a teda ho môže aj úplne zničiť. V tomto období mu treba dodať najväčšie množstvo živín, hlavne draslíka. Nejde tu však len o jeho odolnosť počas zimných mesiacov, ale aj o to, aby mal z čoho začať čerpať živiny na jar, kedy začne rásť.

HNOJENIE TRÁVNIKA NA JAR

Na jar prichádza ďalšie obdobie, ktoré je vhodné (ba priam až žiaduce) pre hnojenie trávnika. Ak na jar zakladáte úplne nový trávnik, ako sme už spomínali predtým, je dôležité dodať mu dostatočné množstvo fosforu.

JE VHODNÉ HNOJIŤ AJ POČAS LETA?

No a na radu prichádza leto. Najspornejšie obdobie, kedy jedna skupina ľudí tvrdí, že hnojiť treba a druhá, že to trávniku iba uškodí. Kde je teda pravda? Niekde uprostred. Je logické, že trávnik je potrebné v lete hnojiť. Horúčavy a sucho ho môžu vyčerpať a nenapraviteľne poškodiť, zároveň však je hnojenie trávnika počas leta naozaj riskantné.
Ak totižto nesprávne odhadnete čas, kedy ho pohnojiť, môže mu môžete viac uškodiť ako pomôcť. Dôležité je hnojiť krátky čas pred tým, ako má prísť dážď, pretože ten pomôže hnojivu, aby pracovalo správne. Zároveň však dbajte na to, aby dážď nebol príliš prudký (búrka), pretože v tom prípade sa hnojivo odplaví preč z pôdy.

hnojenie travnika agrobiosfer.sk