Hnojenie záhrad – Kde, kedy, ako, čím a prečo? (2. časť)

Štandardný

hnojenie travnika agrobiosfer.skPrinášame vám pokračovanie série článkov na tému Hnojenie záhrad, aby sme vám aspoň trochu pomohli pri starostlivosti o záhradu. V predchádzajúcom článku sme si iba stručne načrtli, prečo je hnojenie záhrad dôležité a aké živiny trávnik potrebuje. Dnes by sme vám radi vysvetlili pre čo sú jednotlivé živiny potrebné a aký účinok budú mať na vašu záhradu, aby ste si napr. aj podľa toho vedeli vybrať to správne hnojivo, ktoré použijete pre hnojenie záhrady.

HNOJENIE ZÁHRAD – AKO ZAČAŤ?

Ešte sa len chystáte vysadiť svoj nový trávnik? Hnojenie záhrad netreba podceniť ani v úplnom začiatku. Pre túto fázu sú k dispozícií hlavne hnojivá, ktorých súčasťou je aj fosfor. Ten pomáha, aby sa tráva správne zakorenila, čo je základom celého úspechu. Ak sa tráva správne zakorení, v budúcnosti má lepší potenciál pre to, aby vám z nej vyrástol dokonalý hustý trávnik, ktorý už na prvý pohľad bude vyzerať „zdravo“. To však neznamená, že fosfor je už v neskorších fázach úplne nepotrebný či dokonca zbytočný!

HNOJENIE ZÁHRAD – AKO DOSIAHNUŤ ODOLNOSŤ A SVIEŽOSŤ?

Ak si máme predstaviť dokonalý trávnik, presne taký, aký by sme chceli aj v našej záhrade, určite mu nebudú chýbať atribúty ako napr. svieža, zelená farba a odolnosť voči vplyvom počasia i človeka. Práve preto, aby sme dosiahli tieto dva ciele, mali by sme na hnojenie záhrad používať hnojivá s obsahom dusíka. Pozitívne je, že väčšina hnojív obsahuje túto zložku, pretože patrí k tým najdôležitejším. Prečo? Pretože trávniku pomáha pri fotosyntéze, čo je zdroj života pre všetky rastliny. Bez dusíka by teda náš trávnik iba chradol a menil svoju krásnu zelenú farbu na nežiadúcu žltú. Ako sme už spomínali, aj táto živina napomáha rastu a bujneniu vášho trávnika.

PREČ SO ŽLTOU!

Je vašim najväčším problémom nezdravá farba trávnika a chcete sa zbaviť žltých stebiel trávy v ňom? V tom prípade je pre hnojenie záhrad vhodné hnojivo s obsahom železa. Dôležité je, že zabraňuje tzv. chloróze, ktorá sa však neprejavuje iba na trávniku ale aj na listoch kvetov či stromov. Tak teda malý tip: Ak sa chcete zbaviť žltej farby aj na týchto miestach, pýtajte si prípravky s obsahom Fe.

hnojenie travnika agrobiosfer.sk