Hnojenie záhrad – Kde, kedy, ako, čím a prečo?

Štandardný

hnojenie travnika agrobiosfer.skNa dvere klope tá časť roka, kedy na záhrade trávime asi najviac času. Večerné grilovačky a opekačky s priateľmi, kúpanie v záhradnom bazéne s rodinkou, či jednoducho večerný odpočinok po sparnom dni na čerstvom vzduchu – pre všetky tieto aktivity sa stáva dejiskom práve záhrada.

Práve preto sme toho názoru, že, ak sa na nej nie len my ale i naši hostia chceme cítiť príjemne, treba jej venovať aj patričnú starostlivosť a dávku trpezlivosti. Tým sa dostávame k otázke, čo je teda najväčšou dominantou každej záhrady, na čo treba klásť najväčší dôraz pri starostlivosti o záhradu? Odpoveď znie: Je ňou trávnik.

Dokonalý, zelený a pekne upravený trávnik – sen každého záhradkára. Ale, zrejme ste už zistili, že to nie je také jednoduché, že pekný trávnik si pýta nemalé skúsenosti, nejaké tie peniažky a v neposlednom rade veľa, veľa času. Práve preto sme sa rozhodli priniesť vám tieto články, ktoré sa zaoberajú témou Starostlivosť o záhradu a dnes začneme najčastejšou otázkou, ktorou sa pri záhradkárčení zaoberáme: Hnojenie záhrad – Kde, kedy, ako, čím a prečo?

HNOJENIE ZÁHRAD – PREČO?

hnojenie travnika agrobiosfer.skNajmä „záhradkári – začiatočníci“ robia často chybu v tom, že si myslia, že pre krásny trávnik úplne stačí dostatok vody a občasné kosenie. Obrovská chyba. Hnojenie záhrad je niečo, čo v žiadnom prípade nemôžeme zanedbať.

Ide o to, že ak trávnik pravidelne kosíme, steblá neustále skracujeme, no už akosi nemyslíme na to, že musia opäť vyrásť (najmä preto, aby sme dosiahli požadovanú hustotu trávnika). A na to, aby opäť stebielka trávy vyrástli je potrebné im neustále dodávať živiny, ktoré sa však iba v čistej vode nenachádzajú. Takýmito živinami sú napr. dusík, draslík, horčík, fosfor, ale i mangán či železo. Preto netreba zabúdať, že i trávnik potrebuje správnu výživu a to práve vo forme hnojiva.

HNOJENIE ZÁHRAD – ČÍM?

Tu nadviažeme priamo na predchádzajúcu otázku. To, čím zabezpečíme hnojenie záhrad závisí od toho, aké živiny chceme trávniku dodať. Ak sa však v tejto oblasti ešte príliš nevyznáte, vhodnejšie bude zvoliť si hnojivo napr. podľa obdobia, kedy má byť aplikované alebo podľa doby, ktorú je schopné pôsobiť. V špecializovaných obchodoch nájdete naozaj široký výber rôznych hnojív.