Hojdacie siete alebo inak aj hamaky

Štandardný

Názov hamaka pochádza z indiánskeho, dnes už zaniknutého jazyka kmeňa Taíno, ktorým sa hovorilo v oblasti Karibiku, na ostrove Haiti, kde mal význam rybárska sieť. My sme ho prevzali buď zo španielčiny (hamaca) alebo francúzštiny (hamac). Hojdacie siete, pohodlné vzdušné lôžka, sú už veľmi dlho súčasťou každodenného života ľudí v Latinskej Amerike a postupne čoraz viac prenikajú do Európy.

hojdacie siete

Hojdacie siete v exteriéri…

Hojdacie siete a ich história

Hojdacie siete symbolizujú uvoľnený spôsob života a ich počiatky ležia na pôvodných obyvateľoch Strednej a Južnej Ameriky. Antropológovia zistili, že starovekí ľudia spávali v hojdacích sieťach už minimálne pred 700 rokmi a takýto spôsob spania siaha oveľa ďalej. Mayskí indiáni poznali ich hodnotu, a preto hojdacej sieti vraveli aj „kolíska bohov“ a považovali ju za veľký dar. Do Európy priviezol prvé hojdacie siete zo svojich ciest Krištof Kolumbus. Okolo roku 1590 sa začali používať na lodiach a stali sa neodmysliteľnou výbavou námorníkov.

Ich spánok sa stal bezpečnejším a pohodlnejším, keďže hojdacie siete sa neustále pohybovali v súlade s pohybom lode a teda námorníci neboli ohrození pádom z postele. Pre malú hmotnosť ju používali a používajú cestovatelia a tiež chráni pred mravcami a hadmi, jednoducho sa používa a prenáša. V miestach, kde sa nedá postaviť stan, zachraňuje situáciu a v kombinácii s celtou môžete postaviť jednoduchý prístrešok.

hojdacie siete

…i v interiéri

Skvelý doplnok do záhradky aj ako súčasť interiérového dizajnu

Možno ich zavesiť naozaj hocikde- v záhrade, na terase, v zimnej záhrade či v prenosnom stojane v obývačke a hneď priestor zútulnia a vyzerajú trendy a štýlovo. Sú ideálnym miestom na oddych a relax. Hojdacie siete sú flexibilné, priestranné, cenovo dostupné a vzdušné a sú to tí najlepší spoločníci do horúcich letných dní. Kým sa vaše deti bláznia v záhrade na trampolíne alebo pečú koláčiky na pieskovisku, vy sa môžete spokojne uvelebiť v hojdacej sieti s dobrou knihou, osviežujúcim nápojom či zmrzlinovým pohárom, hojdať sa a len tak príjemne leňošiť- no čo môže byť v horúci letný deň lepšie?