Jamajka – ostrov oddychu, lásky a slávnych bežcov

Štandardný

Karibské more odjakživa láka na svoje krásy v príjemnej teplej oblasti ľudí z celého sveta. Dá sa tam skvele zrelaxovať na krásnych plážach s priezračnou vodou a bielym pieskom. Medzi takéto ostrovy patrí aj Jamajka, ktorá sa v roku 1962 stala nezávislou od britskej monarchie. Dorozumieť sa s obyvateľstvom nie je vďaka historickému vplyvu Veľkej Británie žiaden problém. Anglicky sa dohovoríte s kýmkoľvek raz-dva.

Jamajka

Na Jamajke zažijete nádherné chvíle.

Jamajka v znamení lásky, rastafariánstva a skvelej hudby

Špecifiká sa pri Jamajke nehľadajú vôbec ťažko. Okrem spomínaného raja, čo sa týka vegetácie, existujú ďalšie veci, pre ktoré sa tento ostrov preslávil. Napríklad vďaka rodákovi z Nine Mile, Bobymu Marleymu, ktorý šíril lásku a dobrú náladu po celom svete svojou jedinečnou reggae hudbou, ktorou poukazoval aj na sociálne problémy jeho krajiny. Stal sa tak najvýraznejšou osobnosťou Jamajky. Do jeho rodného mesta zavítajú ročne tisícky ľudí, aby si ho v jeho mauzóleu plnom gitár uctili osobne. Ďalším poznávacím znakom Jamajky je náboženstvo, ktoré sa volá rastafariánstvo. Ide o akési spirituálne hnutie, ktoré prechováva odkaz na svoje africké korene. Jeho vierovyznávači fajčia marihuanu na duchovné účely. Všetko toto, spoločne s hudbou Boba Marleyho, vytvára akúsi miestnu kultúru, ktorú vyznávajú v malých počtoch aj obyvatelia Európy, či Severnej Ameriky. Keď na Jamajku zavítate, určite nezabudnite ochutnať miestny rum.

Jamajka

Ale aj neskutočné množstvo zábavy.

Útek z chudoby na stupne víťazov

Narozdiel od pekných chvíl, ktoré tu každoročne trávia dovolenkujúci, sa pôvodnému obyvateľstvu nežije ľahko. Napriek tomu sú ľudia na Jamajke prívetiví a priateľskí, pretože sú na svoje pomery zvyknutí. Medzi malé množstvo ciest, skrz ktoré je možné sa dostať do sveta a začať nový život, je športovanie. Jamajka sa pýši viacerými úspešným bežcami akými je napríklad absolútny fenomén Usain Bolt, ktorý vyhrával letné olympijské hry ako na bežiacom páse. Tým poslúžil množstvu mladých ľudí ako pozitívny príklad a nádej na ich budúcnosť, ak budú na sebe tvrdo makať ako on.