Je tehotenstvo problémom, keď je v pláne dovolenka?

Štandardný

Ttehotentstvoehotenstvo je pre ženu určite jedno z najšťastnejších období jej života, avšak spolu s ním prichádzajú aj určité komplikácie a obmedzenia, ktorým sa žena musí stotožniť a zmieriť, ak chce, aby všetko dobre dopadlo.

Jedným z takýchto problémov môže byť aj dovolenka – či už tá letná alebo zimná. Mnoho žien rieši v tehotenstve práve túto dilemu, či je vôbec vhodné niekam cestovať a ak áno, tak kedy, ako ďaleko, a na čo je pred tým potrebné myslieť. My sme sa rozhodli priniesť vám v tomto článku aspoň zopár odpovedí na tieto otázky, ktoré vám, dúfam, pomôžu pri rozhodovaní.

Tehotenstvo a dovolenka – v ktorom období je dovolenka vhodná?

Spravidla sa uvádza, že dovolenka a tehotenstvo sa dajú najlepšie skĺbiť dokopy počas druhého trimestra, ktorý je asi najmenej rizikový.
Prvý trimester je považovaný vo všeobecnosti za najrizikovejší, pretože plod je vtedy najcitlivejší na všetky vonkajšie i vnútorné zmeny a tiež telo ženy sa ešte len prispôsobuje tejto novej situácii, v ktorej sa ocitlo.
Posledný trimester sa taktiež vôbec neodporúča pre cestovanie, nie len kvôli možným rizikám, ale aj pre to, že pôrod v zahraničí, najmä v exotickejších oblastiach by mohol byť pre matku značným problémom.

Tehotenstvo a dovolenka – kam vycestovať?

Ak sa teda rozhodnete, že na dovolenku sa predsa len vyberiete aj napriek tehotenstvu, odporúčame vám dôkladne si zvážiť miesto, kam vycestujete. Vhodné sú najmä blízke európske krajiny, najnevhodnejšia je zahraničná exotika.

tehotenstvoPri exotických krajinách nie je problémom iba veľká vzdialenosť či menej rozvinutá zdravotná starostlivosť, ale hlavne očkovania, ktoré musíte pred vycestovaním podstúpiť. Vakcinácia totižto počas tehotenstva nie je ani zďaleka vhodná a môže vám značne skomplikovať a ohroziť tehotenstvo. Taktiež si dávajte pozor pri dovolenke v južných krajinách a to hlavne na svoje stravovanie a na vodu, ktorú prijímate nie len vo forme nápojov, ale napr. aj vo forme ľadu.

Chcete sa dozvedieť viac o tom, aký spôsob cestovania na dovolenku je vhodný počas tehotenstva, prečítajte si pokračovanie tohto článku na našom blogu.