Jedáleň a jedálenská zostava

Štandardný
jedálenská zostava

Krásny príklad toho ako môže jedálenská zostava dokonale ladiť s interiérom kuchyne

Dnes už prítomnosť jedálne v našich príbytkoch nie je žiaden luxus, či otázka vysokého blahobytu. Jedáleň prispieva k užívateľskému komfortu a plní spoločenskú aj praktickú funkciu. Je to miesto, kde sa rodina stretne na večeru, miesto kde sa spolu smejete, rozprávate… Práve preto je veľmi dôležité, aby jedáleň pôsobila príjemným a útulným dojmom. Docielite to správne zvolenými farbami, doplnkami a samozrejme vhodným nábytkom.

Úplným základom je kvalitne vypracovaná jedálenská zostava. Väčšinou pozostáva z jedálenského stola a stoličiek, no ak vám to priestor a financie dovolia, siahnite aj po nejakom príborníku alebo inom sektorovom jedálenskom nábytku. Výsledný efekt bude stáť za to a odmenou vám bude spokojnosť vašich hostí a hlavne tá vaša.

Jedálenská zostava a pár rád k jej výberu

jedálenská zostava

Menej častým, no tiež veľmi vkusným riešením je oválny tvar stola

Jedálenská zostava sa vyberá na pohľad veľmi ľahko, no tí, čo už kúpu tohto druhu nábytku majú za sebou vedia, že presný opak je pravdou. Vybrať kvalitný a funkčný jedálenský nábytok za rozumnú sumu nie je vôbec jednoduché. Pri kúpe jedálenského stola sa zamerajte hlavne na jeho stabilitu. Ak už pri novom stole badáte nestabilitu, buďte si istí, že časom sa to ešte zhorší. Samozrejmosťou by malo byť aj kvalitné prevedenie spojov. Ďalšou dôležitou vecou je vrchná doska stola, ktorá by mala byť odolná voči oderu, keďže jedálenský stôl bude dosť zaťažovaný.

Čo sa týka materiálu, najosvedčenejším zostáva stále drevo – najkvalitnejšie jedálenské zostavy sú jednoznačne z dreveného masívu. Samozrejme musí sa jednať o kvalitné tvrdé drevo, ktoré zaručí dlhú životnosť a bezproblémové užívanie stola. Najlepšou voľbou je jedálenská zostava vyrobená z dubu, no kľudne môže byť aj buková.

Ako vybrať stoličky

jedálenská zostava

Barové stoličky sa čoraz častejšie objavujú v domácnostiach

Pri kúpe jedálenských stoličiek treba zvážiť, či idete na istotu a zvolíte set (stôl + stoličky) alebo budete kreatívnejší a stoličky budete dolaďovať k už zakúpenému jedálenskému stolu. Dnes je veľmi populárna kombinácia dreveného stola a pestrofarebných stoličiek, z ktorých je každá inej farby. Fantázii sa medze nekladú, najdôležitejšie je, aby to spolu ladilo a zapadlo do celkového dizajnu vašej jedálne. Stoličky by mali byť stabilné a ľahko umývateľné, čo vám značne zjednoduší ich údržbu. Pokiaľ ide o počet, rátajte na každého člena domácnosti jednu stoličku, no je dobré kúpiť o jednu či dve stoličky naviac pre neočakávané návštevy.