Jedáleň a jedálenský nábytok

Štandardný
jedálenský nábytok

Menej častým, no tiež veľmi vkusným riešením je oválny tvar stola

Pri zariaďovaní interiéru sa každý v prvom rade vrhne na obývačku, kuchyňu či spálňu, no miestnosti ako vstupná hala a jedáleň sú väčšinou niekde na konci zoznamu. Jedáleň možno nie je tá najdôležitejšia miestnosť v dome, no preto ju ale netreba podceniť. Je to miesto, kde sa stretáva celá rodina, miesto, kde si pozývate svojich priateľov či známych a práve to je dôvod, prečo by mala byť jedáleň útulná, pohodlná, ale aj priestranná. Vybrať pekný a kvalitný jedálenský nábytok by pre vás malo byť prioritou. Snažte sa, aby jedáleň zapôsobila hneď na prvý dojem, no zároveň by okrem estetiky mala slúžiť k spokojnosti dlhé roky. K základnému jedálenskému nábytku patrí zväčša jedálenský stôl so stoličkami a pokiaľ vám to priestor dovolí, môžete priestor doplniť o zaujímavý príborník – ľudovo nazývaný aj kredenc.

Nenechajte sa zlákať nízkou cenou

V obchodoch nájdete toľko druhov a prevedení jedálenského nábytku, že sa vám z toho aj hlava zatočí. Je lepšie, keď do predajne vstupujete už s určitou predstavou o tom, čo presne chcete a koľko ste za to ochotní minúť. Vyhnete sa tak neskorším sklamaniam. Tak ako pri všetkom ostatnom platí, že tie najlacnejšie kúsky nábytku sú väčšinou nekvalitné a vydržia vám veľmi krátko. Nenadarmo sa hovorí, „nie som taký bohatý, aby som kupoval lacné veci“. Jedálenský nábytok musí niečo vydržať, veď napríklad na jedálenskom stole jete niekoľkokrát denne, nehovoriac o stoličkách, ktoré sú zaťažované denne aj niekoľko hodín. Preto sa pozerajte po jedálenskom nábytku, ktorý je pevný, stabilný, odolný a ľahko udržiavateľný. Za kvalitu si radšej priplaťte – samozrejme nikto vás nenúti kupovať tie najdrahšie kusy nábytku, choďte radšej zlatou strednou cestou.

jedálenský nábytok

Drevo je v jedálni voľbou číslo jedna

Jedálenský nábytok z dreva je klasikou

Ak máte dilemu ohľadom toho, aký materiál zvoliť pre jedálenský nábytok, zvoľte klasiku v podobe dreveného nábytku. Drevo je teplé, útulné a keďže ide o prírodný materiál, krásne ladí s prostredím. Okrem toho je masívny jedálenský nábytok oproti ostatným nesmierne odolný, pevný a pri pravidelnej starostlivosti vám vydrží dlhé a dlhé roky. My ženy oceníme nenáročnú údržbu – stačí poutierať vlhkou handričkou – a aj fakt, že na ňom nevidieť žiadne šmuhy a odtlačky po prstoch. Drevený jedálenský nábytok je síce drahší, ale dlho vydrží a vyzerá nadčasovo.