Jedálenské stoly – zopár „infošiek“

Štandardný
jedálenské stoly

Jedálenské stoly – výber záleží aj od veľkosti vašej rodinky

Mnohokrát nájdete na smetisku vyhodené opotrebované sedačky, skrine s chýbajúcimi dvierkami, polámané stoličky a iné kusy nábytku. Nikdy (alebo len málokedy) však nájdete vyhodené jedálenské stoly. Je to jednoducho preto, lebo sa neopotrebujú tak rýchlo ako ostatný nábytok. Je to pevný kus nábytku, s jednoduchým a nadčasovým dizajnom. Klasický jedálenský stôl vás prevedie niekoľkými rokmi, zmenami vo vašich životoch, a zapasuje do každého dizajnu, ktorý si časom zvolíte. V častých prípadoch je jedálenský stôl dokonca „dedený“ z generácie na generáciu.

Typy jedálenských stolov

Rozmery

Aj keď nie všetci si môžeme dovoliť krásny veľký jedálenský stôl pre 8 – 10 osôb, nikdy by nemal byť užší ako 90 cm. Dĺžka alebo priemer stola potom už závisí len od veľkosti jedálenskej miestnosti alebo kuchyne. Dnes je pomerne jednoduché nájsť vhodný jedálenský stôl do každej domácnosti. Ak v domácnosti žijú partneri ako dvojica, postačí im jeden menší jedálenský stôl. Existujú rôzne rozkladacie a predlžovacie stoly, ktoré perfektne pomôžu pri príležitostných stretnutiach, oslavách a sviatkoch na večeru s priateľmi i rodinou. Pri štvor- a viac-člennej rodine s deťmi sú jedálenské stoly väčšinou rozmermi väčšie.

Materiály

Súčasné stoly sa vyrábajú z rôznych materiálov – najčastejšie je to stále drevo, no nájdete aj sklenené stoly, plastové, kovové, či z kameňa. Drevo stále ostáva ako najobľúbenejšia voľba hlavne u tradicionalistov. Z dreva sa orech a mahagón používajú zväčša pre formálne stoly do zasadacích miestností viac ako do jedálne, zatiaľ čo dub a borovica majú menej leštený povrch a nájdete ich v bežných domácnostiach.

Tvar

Najštandardnejšími sú obdĺžnikové stoly, pretože najlepšie vyhovujú rozmerom do klasických jedálenských miestností. Kruhové jedálenské stoly podporujú tok konverzácie a tiež symbolizujú stabilitu podľa Feng Shui. Okrúhle stoly však nefungujú dobre v úzkych alebo menších miestnostiach a nemali by ste si takýto stôl zvoliť, ak hostíte viac ako 8 ľudí.

jedálenské stoly

Kruhové jedálenské stoly sú vhodné aj z hľadiska Feng Shui

Usaďte sa

K jedálenským stolom potrebujete samozrejme aj stoličky. Niekto si potrpí na tom, aby boli stoličky zladené spolu so stolom, niekto má rád „usporiadaný chaos“, ktorý aj napriek inému štýlu stoličiek od jedálenského stola spolu fungujú perfektne. Nechajte sa inšpirovať niekoľkými tipmi na internete a v katalógoch s nábytkom a potom si už len zvoľte podľa vlastného uváženia.