Kancelárska stolička či fit lopta?

Štandardný
Kancelárske stoličky

Kancelárske stoličky plnohodnotne nahradí fit lopta

Vedeli ste, že fit lopta slúži perfektne nielen na cvičenie, ale tiež namiesto kancelárskej stoličky za stolom? Fit lopta pri sedení pomáha zvýšiť rovnováhu a posilňuje kľúčové svaly na chrbte a bruchu. Tieto svaly zas podporujú chrbticu a pomáhajú rozložiť hmotnosť tak, aby nebola najviac zaťažená práve chrbtica. Kedysi bola fit lopta (ako už z názvu vyplýva) určená najmä do posilňovní na fitness cvičenia, no čoraz viac sa stretávame s názormi (aj od ortopédov a fitness inštruktorov), že fit lopta slúži vynikajúco namiesto stoličky.

Fit lopty nie len do posilňovne

Ak nemáte kvalitné kancelárske stoličky, určite poznáte tie bolesti chrbta, hlavy, krku, pocit únavy  a preťaženosti. No fit lopta sa odporúča minimálne na prestriedanie, aj keď máte kvalitné kancelárske stoličky. Novým trendom (hlavne u žien) je tiež sedieť na fit loptách, pretože majú posilňovať aj zadnú časť tela a sedacie svaly – hovorí sa tomu „aktívne sedenie“. Je dobré ak pri striedaní používate aspoň 30 minútové intervaly, aby si aj svaly trochu oddýchli, najmä na začiatku používania fit lopty.

Ak sa rozhodnete pre fit loptu…

Keď uprednostníte fit loptu pred kancelárskou stoličkou, je dôležité vybrať si vhodnú veľkosť – výšku lopty k vašej postave a váhe. Odmerajte si terajšiu kancelársku stoličku – výšku od zeme k sedadlu. Lopta by mala byť od zeme asi o 10 cm vyššia ako nameraná výška kancelárskej stoličky.

Všeobecne platí (no niekedy sa to môže o pár cm líšiť), že ľudia s výškou do 160 cm by mali sedieť na fit lopte s priemerom 55 cm, ľudia od 160 cm do 183 cm na lopte s priemerom 65 cm, a vyšší ľudia ako 183 cm by si mali zvoliť loptu s priemerom 75 cm.

Lopta na sedenie by mala byť odolná voči pretrhnutiu a prasknutiu. Je výhodné, ak predajňa, v ktorej takúto loptu kúpite, ponúka vrátenie tovaru napr. do 7 dní alebo výmenu za iný tovar. Pretože aj napriek odmeraniu priemeru lopty sa môže stať, že keď si na ňu sadnete za stôl, nebude vám vyhovovať. Na fit lopte správne sedíte vtedy, keď sú vaše stehná rovnobežne s chodidlami.

Kancelárske stoličky

Viac dizajnovo elegantné kancelárske kreslá

Keď radšej zvolíte kancelárske stoličky…

Niektoré kancelárie slúžia aj ako miestnosti pre stretnutia s klientmi, kde sa samozrejme fit lopty jednoznačne nehodia. Do takýchto kancelárií sú potrebné kvalitné kancelárske stoličky. Hoci je takáto miestnosť zároveň prezentačná a dizajn interiéru je nesmierne dôležitý, kancelárska stolička by mala byť predovšetkým praktická a účelná. Ak je celá čierna – čo je zároveň najčastejšia farba kancelárskych stoličiek, tak s tým dizajn žiadnej kancelárie nepokazíte.