Kolimátor je aj pre starších hráčov airsoftu

Štandardný

Občas sa aj začínajúcim hráčom airsoftu stáva, že si trocha pletú puškohľad s optickým zariadením známym pod názvom kolimátor. Toto jednoduché zameriavacie zariadenie sa dá s pomocou jednoduchých montážnych krúžkov pripevniť priamo na airsoftovú zbraň. Kolimátor je skutočne vynikajúce zameriavacie zariadenia. Je to vlastne priehľadné reflexné sklíčko, ktoré je upevnené k airsoftovej zbrani, bližšie k záveru. Pred sklíčkom je malá dióda, ktorá svieti na sklíčko. Cez toto sklíčko sa pozeráte na cieľ. Od sklíčka sa odráža do vášho oka svetelná bodka. Kde vidíte svetelný bod, tam je možný zásah. Sklíčko nezväčšuje ani nepribližuje. Airsoftový hráč môže strieľať s oboma očami otvorenými a stále sa pozerať na terč.

kolimátor

Kolimátor používajú aj špeciálne jednotky.

Kolimátor je skvelá pomôcka v boji

Výhoda kolimátora voči puškohľadu pri charakteristickom druhu vojenských akcií airsoftových hráčov je evidentná. Pri klasických otvorených mieridlách chvíľku trvá, než dáte do jednej priamky oko, hľadie, mušku a cieľ. U kolimátora stačí svetelnou bodkou prikryť cieľ a kde je bodka, tam je možný zásah. Je jedno či je bodka v ľavom spodnom okraji sklíčka, vpravo, alebo hore, nezáleží na tom. Strelec umiestni bodku na miesto kam chce aby išla strela, a stlačí kohútik. Zachytenie cieľa pomocou kolimátora je omnoho rýchlejšie než pri klasických mieridlách. Optický zameriavač povahy kolimátora môže v niektorých horúcich chvíľach airsoftového boja výdatne pomôcť. Cvičený strelec pri prechode na kolimátor dokáže zefektívniť  svoju streľbu až o jednu tretinu.

kolimátor

Kolimátor sa používa aj na krátkych zbraniach.

Kolimátor má niekoľko úrovní nastavenia

Veľkou výhodou kolimátora je jeho použitie staršími hráčmi airsoftu, ktorých zrak už tak dobre nezaostruje. Pomôže aj tým, ktorí majú problém vidieť zameriavací osnovu puškohľadu. Kolimátor má niekoľko úrovní nastavenia jasu a to v tak širokom rozsahu, že môžete strieľať skoro proti slnku. Pri nastavení na maximum je svetelný bod veľmi dobre viditeľný. Pri streľbe za šera alebo v noci sa nastaví najslabší jas a svetelný bod airsoftového strelca neoslňuje a nezaslepuje.