Krížovkársky slovník, návody pre sudoku a vylúštené úlohy – čo majú spoločné?

Štandardný
krížovkársky slovník

Krížovkársky slovník vám pomôže pri lúštení klasických aj švédskych krížoviek!

Logické hry, ktoré nie len že vyplnia dlhé chvíle a voľný čas, ale i pretrénujú myseľ lúštiteľa, sú už po niekoľko desaťročí veľmi obľúbené. Medzi takýto druh hier patria napr. krížovky, hádanky, sudoku či rôzne logické úlohy. Častokrát sa však stáva, že ani tí skúsenejší lúštitelia si nevedia dať rady s niektorým zo zadaní, ktoré sa objavili v najnovšom čísle časopisu či v novo vydanej knihe. Práve na to slúžia pomôcky pre lúštiteľov, akými sú napr. krížovkársky slovník, rôzne návody či knihy venované určitému druhu hlavolamov. Krátke info o každej tejto pomôcke si môžete prečítať v našom článku.




Krížovkársky slovník pre fanúšikov klasických i švédskych krížoviek

Prvou a zároveň jednou z najrozšírenejších pomôcok pre lúštiteľov je nepochybne krížovkársky slovník. Ten bol prvý krát v slovenskom jazyku vydaný v roku 1972 a niesol názov Abeceda krížovkára. Neskôr na Slovensku vydávali krížovkárske slovníky predovšetkým autori známych krížovkárskych časopisov, ako napr. Šibal (Krížovkársky slovník; 1993) alebo jedna z novších publikácií od časopisu RELAX – Šepkár; 2007. Dôvodom, prečo krížovkársky slovník vydávali predovšetkým autori aj krížovkárskych časopisov bol ten, že všetky poznatky odovzdané v slovníku boli nazhromaždené v praxi počas vytvárania krížoviek.

Sudoku a návody na vyriešenie tých najnáročnejších úloh

Hoci krížovkársky slovník vám môže pomôcť ešte aj pri prešmyčkách či zámenkách, pri sudoku ho už moc nevyužijete. Tu prichádzajú na rad rôzne návody, ktoré sú obsiahnuté buď v knihách alebo v novšej podobe na internete. Pri lúštení sudoku nájdete rôzne techniky, akými je možné dosádzať číslice aj do tých najnáročnejších zadaní. Ako príklad môžeme uviesť napr. X-wing, Swordfish či Forcing Chains. Pokiaľ vám tieto pomenovania nič nehovoria, určite by ste si o nich mali zistiť viac, teda hlavne v prípade, že vám lúštenie sudoku baví.

Pri logických úlohách pomáha učenie „odzadu“

krížovkársky slovník

Lúštenie ako vášeň všetkých vekových kategórií

Nuž a treťou kategóriou, pri ktorej vám nepomôže ani krížovkársky slovník, ani rôzne návody sú logické úlohy. Pri nich totižto neexistuje žiadna špeciálne pomôcka, ktorá by vám mohla ich riešenie zjednodušiť. Jedinou možnosť je neustály tréning a skúšanie, poprípade niektorým pomáha aj učenie „odzadu“, teda učenie sa na úlohách, ktoré už sú vyriešené. Pri niektorých logických úlohách sú k dispozícii dokonca aj rôzne knihy venované lúšteniu presne danému druhu úlohy, napr. pri maľovaných krížovkách.