Ktoré posteľné obliečky sú tie naj?

Štandardný

Na trhu je v dnešnej dobe skutočne veľké množstvo posteľných obliečok, z ktorých si môžeme vyberať. Od materiálového zloženia, farebnosti, vzorov až po rozmerové prevedenie. Podľa čoho sa riadiť a na čo si dať pozor, aby ste si vybrali tie správne? Určite sa zamerajte na to, čo preferujete. Niekto kladie dôraz na kvalitný materiál, aby boli posteľné obliečky mäkučké a príjemné na dotyk, ďalšieho prioritou je ich farebne zladiť so spálňou a niekto zase vyberá podľa ceny.

Podľa čoho vyberáte obliečky Vy?

Obliečky najpriateľskejšie k ľudskej pokožke

Určite je najlepšou cestou a aj zásadným odporúčaním vyberať posteľné obliečky z materiálu, ktorý je najpriateľskejší k pokožke, a tým je samozrejme bavlna. Je to hodnotná surovina, ktorej schopnosťou je absorbovať vlhkosť a priedušnosť. Získava sa z kríka bavlníka, ktorý sa pestuje v krajinách s teplým podnebím, ako Čína, India, USA, Pakistan. Z pohľadu spracovania sú u nás najžiadanejšími obliečky z hladkej bavlny, saténové, flanelové, damaškové a krepové.

Radi ladíte obliečky so spálňou?

Posteľné obliečky a motívy

K tým najobľúbenejším stále patria kvetinové vzory, ale aj moderné geometrické a abstraktné vzory. U detí vyhrávajú ich obľúbení hrdinovia z rozprávok. V poslednej dobe si ale čoraz väčšiu popularitu získavajú aj obliečky s foto potlačou, čo je aplikácia fotografie na látku. Takto môžete mať na obliečkach nielen rôzne výjavy prírody, známe osobnosti aj napr. aj samého seba. Pri potlači sa použije vlastná fotografia. Je to určite zaujímavé, no finančne aj celkom nákladné. Možno vhodné ako darček blízkemu.

Aj Vy máte v obľube nadrozmerné paplóny?

Preferované rozmery

Určite je najpreferovanejším rozmerom obliečok pri paplónoch 140x200cm a pri vankúšoch 90x70cm. Veľkej obľube sa tešia aj obliečky, ktoré majú nadštandardné rozmery 200x220cm alebo 220x240cm a používajú sa na dvojpaplóny. Tu si treba dať pozor na to, aby boli obliečky z jedného kusa látky. Niektorí výrobcovia totiž takéto nadrozmerné paplóny zošívajú z viacerých kusov, čo potom v skutočnosti nepôsobí esteticky. A samozrejme je náročnejšia aj ich údržba vzhľadom na nadštandardné rozmery, teda nielen pranie, ale aj sušenie a žehlenie.