Kúpiť detský bicykel nie je také jednoduché ako kedysi

Štandardný

Pamätáte si na ten napínavý pocit z prvej jazdy na bicykli? Netušili ste, či to bez pomocných koliesok zvládnete a mali ste strach nielen vy, ale aj vaši rodičia. A potom, keď ste konečne udržali rovnováhu, už ste sa tej slobody nevedeli nabažiť. Prvý detský bicykel bude navždy jedným z tých darčekov, na ktoré sa nikdy nezabudne.

Okrem iného detské bicykle dostanú vašich malých von a udržia ich v dobrej kondícii. Ponúkajú im tiež určitú nezávislosť a sú zábavné. Takisto dobrou správou je, že deti môžu začať s riadnou jazdou na bicykli už od troch rokov. To nás však vedie k jednému životnému faktu – deti rastú a nezostanú dlho rovnakej veľkosti. Nedokážeme to zvrátiť, aj keby sme niekedy veľmi chceli.

detský bicykel

Dievčenský Hello Kitty bicykel so sedačkou 14″

A to je dôvod, prečo je výber správneho detského bicykla dôležitý, i keď na začiatku asi absolútne mätúci. Samozrejme, že musíte dbať na bezpečnosť vášho dieťaťa. No nezabúdajte na to, že sa musia cítiť hlavne sebavedome, keď jazdia na bicykli so svojimi kamarátmi a spolužiakmi. Či sa vám to páči alebo nie, dizajn je naozaj podstatný – posledná vec, ktorú by ste chceli, je tá, že ublížite ich malému detskému srdiečku tým, že im nekúpite ten princeznovský bicykel s košíkom a flitrami, alebo ten cool bicykel, na ktorom sa vaši chlapci budú cítiť ako praví superhrdinovia. Chcete byť predsa tým najlepším rodičom na svete.

Ešte nikdy predtým ste nemali taký veľký výber kvalitných detských bicyklov ako teraz. Od teenagerov až po batoľatá, pre každého z nich existuje ten správny. Ako ho teda vybrať? Nebudeme vás zavádzať, celá vec je jedno mínové pole, ktoré vám však týmto článkom pomôžeme bezpečne prekročiť.

detský bicykel

Bicykel pre malých pretekárov Volare 12″

Detský bicykel – veľkosti, druhy, a podľa čoho ich vlastne vyberať

Mnohí z nás si ešte pamätajú na tie časy, kedy rodičia vytiahli z garáže detský bicykel po našom staršom súrodencovi, uistili sa, že sa nerozpadne a poslali nás von s varovaním, aby sme sa vrátili pred zotmením. Lenže v tejto dobe to už takto úplne nefunguje.

Veľkosť detských bicyklov sa neurčuje výškou rámu a sedadla, ako by si viacerí mohli myslieť, ale práve priemerom kolies, ktorý sa udáva v palcoch. Toto je základná informácia, na ktorú by ste pri výbere a kúpe mali prihliadať, a od nej sa teraz posunieme o malý krok ďalej.

Detský bicykel

Bicykel PUKY 18″ pre 5 – 7 ročných

Veľkosti priemeru kolies sú všeobecne dostupné v štandardných rozmeroch 12, 14, 16, 18, 20 a 24 palcov (pri 26-tich palcoch ste už pri bicykloch pre dospelých), pričom každá veľkosť je približne určená pre vekové kategórie od najmenších až po teenagerov.

Tak teda ako prídete na to, aký detský bicykel je pre vaše dieťa ten najlepší?

Predstavujeme vám pomocnú veľkostnú tabuľku,  ktorá vás navedie tým správnym smerom, no nezabúdajte na to, že každá z vašich ratolestí je unikátna aj po fyzickej stránke, a že nie všetko sedí všetkým. Skôr pozerajte na túto tabuľku ako na dobrý štartovací bod.

 

Veľkosť kolies                               Vek                                       Výška

12″                                                        2 – 4                                      90 – 110 cm

14″                                                        3 – 5                                      100 – 115 cm

16″                                                        4 – 6                                      104 – 120 cm

18″                                                        5 – 7                                      115 – 125 cm

20″                                                        6 – 9                                      120 – 135 cm

24″                                                        8 – 12                                    130 – 155 cm

 

detský bicykel

Dievčenský Junior bike DEMA 24″

Štýly detských bicyklov, podľa ktorých si vyberajú deti

Zatiaľ čo vy myslíte na správny rozmer kolies, výšku, funkčnosť a bezpečnosť, vaše deti myslia iba na to, ako bicykel vyzerá. Žijeme v modernej dobe, kedy je obrovské množstvo rozprávok a ešte väčšie množstvo produktov s ich tematikou. A vy môžete byť pokojní, že máte z čoho vyberať. Od popredných výrobcov bicyklov, ako je napríklad Volare, Puky alebo Dino Bikes, získate čokoľvek, na čo si vaše ratolesti zmyslia – či už chcú byť princeznami v Ľadovom kráľovstve alebo chcú byť rýchle ako Blesk McQueen z filmu Autá.

A na záver, aby aj bezpečnosť vyzerala dobre a aby vaše deti nosili prilby a chrániče s radosťou, vám prezradíme, že aj tie, mnohé stránky ponúkajú s rovnakou rozprávkovou tematikou.