Kupujeme prvé topánky pre deti

Štandardný

Z nášho ležiaceho bábätka sa postupne stáva ratolesť snažiaca sa neisto chodiť a objavovať rôzne zákutia domova. K ladnosti a istote majú síce jeho prvé pokusy o chôdzu  ďaleko, ale prvé topánky si už teda zaslúži. Je teda potrebné vziať nášho malého potomka  do obchodu a kúpiť mu správnu a kvalitnú obuv. Ako by ale taká správna detská topánka mala vyzerať? Ako poznáte, že dieťa nikde netlačí?

prvé topánky

Prvá spevnená obuv môže vyzerať aj takto. Prvé topánky pre deti do pohody aj nepohody, ktorou nás môže prekvapiť zimné počasie.

Prvé topánky majú byť skutočne pevné

S kúpou prvých ozajstných topánočiek by ste nemali dlho otáľať. Capáčkám či mäkkým topánkam odzvoní vo chvíli, keď sa vaša ratolesť dokáže postaviť. Teraz dieťa potrebuje skutočné pevné prvé topánky, ktoré držia pri zaťažení kolmo postavenej päty k podlahe. Rozhodne nečakajte na okamih, kedy vaše dieťa začne chodiť. Nezabúdajte ani na dlhé nohavice a tričká s dlhým rukávom, vďaka ktorým budú ruky aj nohy detí chránené pred pádom.

Pozor na deformácie už s prvými krôčikmi

Detské topánky treba vyberať skutočne zodpovedne. Takmer všetci novorodenci sa rodia so zdravými nožičkami, no vplyvom zlej obuvi dochádza k deformáciám u veľkého percenta detí.  Na prvé topánky z tržníc či po súrodencoch preto rovno zabudnite. Deti majú totiž mäkké a pružné kosti, ktoré sú schopné sa rýchlo deformovať. Veľkú pozornosť je potrebné venovať tvaru topánky, materiálu a samozrejme tiež veľkosti.

prvé topanky

Prvé topánky  na suchý zips sú vhodnou obuvou do chladnejších dní. 

Prvé topánky musia mať správny tvar a veľkosť

Čo sa týka tvaru, dávajte určite prednosť priestranným okrúhlym špičkám, ktoré nechávajú palec v prirodzenej polohe. Rozhodne sa vyhýbajte špicatým prvým topánkam, ktoré deformujú prsty. U tých najmenších detí potom trvajte na tom, aby obuv bola členková. Zaisťuje dieťaťu väčšiu oporu v oblasti členkov, čo je v období prvých a vratkých krôčikov dôležité. A lepšie ako topánky nazúvacie sú šnurovacie, na suchý zips či na sponu.  Ideálny je prírodný materiál, useň alebo textil. Prvé topánky pre nášho potomka by mali byť  dostatočne mäkké a schopné prispôsobiť sa  anatomickému tvaru nôžky.