Kúzelník Houdini

Štandardný
Kúzelník

Harry Houdini

Harry Houdini – kúzelník, iluzionista či kráľ únikov, vlastným menom Erich Weisz sa narodil v Budapešti v roku 1874. Keď mal 4 roky, so svojou rodinou sa presťahovali do Spojených štátov. Najprv do Wisconsinu, neskôr do New Yorku.

Z artistu v cirkuse sa stal kúzelník

Houdini začal so svoju kariéru už keď mal 9 rokov. Svoje kúsky predvádzal v cirkuse na visutej hrazde a hovoril si Princ vzduchu. Neskôr začal pôsobiť ako kúzelník. Pod menom Kartový kráľ teraz robil rôzne triky s kartami. Postupom času sa však začal venovať únikom z najrozmanitejších situácií a toto sa stalo jeho dominantou. Erich začal meno Harry Houdini používať od roku 1890 a jeho inšpiráciou bol slávny kúzelník Jean Eugen Robert-Houdini.

Kráľ únikov

Harry Houdini svoje kúsky predvádzal všade možne. Za manželku si vzal speváčku a tanečnicu Beatrice Raymondovú, ktorá sa stala aj jeho partnerkou na javisku. O jeho vystúpenia bol obrovský záujem. Nechával sa spútavať putami, reťazami, okovami. Dokonca sa spútaný nechal hodiť do rieky. Vždy sa však vyslobodil a zožal veľké ovácie.

Kúzelník

Trik s čínskym mučiacim zariadením

Medzi jeho známe triky patrilo napríklad vyslobodenie sa zo zvieracej kazajky. A to aj keď visel zo žeriavu dole hlavou. Vedel sa vyslobodiť zo zamknutej truhlice, kanvy na mlieko, zo suda plného piva, väzenia či železného kotla.

Najväčším číslom bolo vyslobodenie z čínskeho mučiaceho zariadenia. Spútaný a zavesený dolu hlavou sa nechal spustiť do nádoby plnej vody. Predok nádrže bol presklený a tak ľudia mohli sledovať čo sa deje. Okrem toho pre skomplikovanie úniku s ním boli ponorené aj mreže.

Ďalším trikom, ktorým sa chcel presláviť bolo vyslobodenie sa z hrobu. A tak sa nechal pochoval za živa bez rakvy pochovať. Hoci sa vyslobodil, tento trik ho skoro zabil.

Ďalšie záľuby a nešťastná smrť

Kúzelník

Kúzelník i pilot

Kúzelník Houdini sa preslávil nie len v štátoch ale i v Európe. Snažil sa presadiť aj vo filme, no to mu veľmi nevyšlo. Napriek tomu však má na chodníku slávy svoju hviezdu. Zamiloval si lietanie a okrem toho, že sa naučil lietať a kúpil si dvojplošník, ako prvý preletel naprieč Austráliou.

Houdini zomrel keď mal 52 rokov. Príčinou bol zápal pobrušnice a slepého čreva. Houdini tvrdil, že od pása hore vydrží hocijaký úder. Na javisku sa teda nechal buchnátovať od publika. A práve to pravdepodobne spôsobilo jeho smrť.