Drevený nábytok – na čo je potrebné hľadieť pri kúpe?

Štandardný

Nemusíte byť expert na to, aby ste vedeli rozoznať kvalitný drevený nábytok od menej kvalitného. To, čo musíte urobiť je neponáhľať sa a všímať si materiál (teda typ a druh dreva), konštrukciu, povrchovú úpravu nábytku.

Kvalitný drevený nábytok – ako ho hodnotiť?

Drevo

Nábytok sa vyrába z rôznych typov dreva klasifikované ako mäkké alebo tvrdé. Toto je jeden z faktorov, ktorý určuje jeho životnosť a vzhľad aj po rokoch. Kvalitný nábytok je vyrobený zvyčajne z tvrdého dreva, ktoré pochádza z listnatých stromov ako napr. dub, javor, mahagón, teak, orech, čerešňa a breza. Na takýto drevený nábytok sa drevo dlho suší, aby sa zbavilo všetkej vlhkosti. Mäkké drevo zo stromov ako sú borovice, jedle, céder sa tiež používa na výrobu kvalitného nábytku, vyžaduje si však omnoho väčšiu starostlivosť, pretože sú náchylnejšie na škrabance a preliačiny. Drevený nábytok z masívu je pokladaný za veľmi vzácny, najmä v dnešnej dobe, pretože sa ho vyrába stále menej.

Drevený nábytok

Drevený nábytok sa vyrába z rôznych typov dreva klasifikované ako mäkké alebo tvrdé.

Konštrukcia

Spôsob, akým je nábytok konštruovaný môže prispievať k jeho vzhľadu, funkčnosti a dlhotrvácnosti. Spoje a robustnosť jednotlivých dielov vám napovedia veľa o jeho kvalite. Najkvalitnejšie a najsilnejšie spoje sú pevné spoje zárezmi – tesárskymi čapmi, alebo tzv. rybinovitým zárezom. Sú to zároveň dva najstaršie spôsoby spájania dreva a vizuálne najestetickejšie. Dobré spoje sú tiež s hmoždinkami alebo skrutkami. Menej kvalitné sú tzv. zošívacie spoje. Všímajte si preto predovšetkým rohy dreveného nábytku a stabilitu konštrukcie.

Drevený nábytok

Drevený nábytok z masívu je pokladaný za veľmi vzácny, najmä v dnešnej dobe, pretože sa ho vyrába stále menej.

Povrchová úprava

Kvalitný drevený nábytok má vždy aj kvalitnú povrchovú úpravu a pekný alebo priam luxusný dizajn. Brúsenie, farbenie dreva a dokončovacie práce sú súčasťou procesu a zanedbávanie v ktoromkoľvek z týchto procesov môže mať vplyv na celkovú kvalitu nábytku. Brúsenie dreva je vždy prvým krokom v procese dokončovania. Pre drevený nábytok vysokej kvality musí byť drevo hladké bez záplat a škrabancov. Pri posledných úpravách môže byť drevo lakované alebo natreté matným náterom na drevo. Už na prvý pohľad ale aj na dotyk musí byť perfektne hladké a bez bubliniek.