Laryngitída – jedno z najčastejších detských ochorení

Štandardný
laryngitida

Laryngitida – ochorenie u detí

Medzi najčastejšie  detské choroby patria ochorenia dýchacích ciest a to najmä u detí do šiestich rokov. Jedným z týchto ochorení je práve laryngitída, teda akútny zápal hrtana, ktorý dokáže potrápiť deti aj rodičov. Vyskytuje sa najviac v zimných mesiacov alebo na konci jesene. Ochoreniu napomáha aj nesprávne dýchanie detí ústami v týchto obdobiach, kedy sa vzduch nestíha ohriať a prechádza tak studený priamo do dolných dýchacích ciest. Suché a prehriate byty bývajú tiež často prvým spúšťačom laryngitídy.

Laryngitída a jej prejavy u detí

Laryngitída je nepríjemné ochorenie hrtana vírusového infekčného pôvodu, ktoré začína pozvoľne zahlieneným nosom, pokašliavaním a niekedy aj zvýšenou teplotou do 38°C.  Takmer vždy vyvrcholí nečakane v noci, kedy u detí nastupujú veľké dýchacie problémy. Laryngitída spôsobí opuch sliznice hrtana, hlasiviek , príklopky a úzke dýchacie cesty malých detí  sa ešte viac zúžia. Opuch spôsobuje zachrípnutie, prípadne až stratu hlasu a štekavý kašeľ. Každý nádych je sprevádzaný zvukom pripomínajúcim piskot a ak sa opuch zvyšuje, dieťa pociťuje nedostatok vzduchu, čo ešte zhoršuje nielen nádych, ale aj výdych. Dieťa môže byť vystrašené a pokiaľ sa začne dusiť, je nutná okamžitá hospitalizácia. V najhoršom prípade sa môže stať, že hrtan zostane úplne nepriechodný.

laryngitida

Pomôcť môžete otvorením okna a upokojovaním

Ako môžeme dieťaťu pomôcť?

Dieťaťu môžeme pomôcť, ak ho najprv upokojíme (plač opuch ešte zhoršuje). Uložíme ho tak, aby hlava bola vyššie ako telo, prikryjeme ho a otvoríme okno, pretože na spriechodnenie dýchacích ciest je najlepší studený čerstvý vzduch. Prvou pomocou je aj podanie kortikoidov (napr. čípok Rectodelt) a antihistamík (Fenistil) na zmiernenie opuchu.  Je dobré následne navštíviť detského lekára, aby mohol posúdiť zdravotný stav a poradiť vhodné lieky na kašeľ. Antibiotiká pri vírusovej infekcii nie sú potrebné, pri podozrení na bakteriálnu infekciu rozhodne o ďalšom postupe lekár. Doma dieťaťu zabezpečíme ľahkú stravu, dostatok tekutín a vitamínu C, pokoj na lôžku, dôkladné vetranie miestnosti, pri veľmi suchom vzduchu aj zvlhčovanie. Pomáha aj hlasový pokoj a zábaly na krk.

Pri opakovaných laryngitídach je dobrou správou, že čím sú deti staršie tým lepšie ochorenie znášajú. Dokonca, v období dospievania môže niekedy laryngitída úplne vymiznúť.