Led žiarovky do auta – ako každé iné alebo ozaj výnimočné svietenie?

Štandardný

Vaše auto vraj získa exkluzívnejší vzhľad a vy ušetríte! Toto sú hlavné benefity, ktoré sa vzťahujú na led žiarovky do auta. V názoroch na rôzne ďalšie výhody sa odborníci z oblasti neraz rozchádzajú. Prečo niektorí dvíhajú výstražný prst a ďalší by vám najradšej okamžite vymenili staré halogénové svietenie za nové led žiarovky? Pravdu treba hľadať niekde uprostred. Nič nie je dokonalé a každé svietenie má obmedzenú životnosť. Takisto je relatívne, čo je krajšie a čo pôsobí staro a nudne, rovnako aj ceny na trhu vychádzajú z dopytu a stavu konkurencie.  

led žiarovky do auta
LED žiarovky do auta BA 15S COB CANBUS 12-24V

Sú led žiarovky do auta bezúdržbové?    

Nie sú! A o to viac sa o ne treba starať, čím náročnejším terénom prechádzate. Mýlime si to s tým, že led žiarovky vynikajú lepšou odolnosťou voči vonkajším zmenám, vibráciám a otrasom. Ale aj tomu, v akom sú stave, musíme venovať pozornosť. Ideálne počas jarnej a jesennej údržby, čistenia vozidla a po každej náročnejšej jazde. Stačí naozaj len málo – informovať sa a používať prípravky na plastové kryty na svietidlách. Žiadne univerzálne čistiace prostriedky, tobôž nie abrazívne a s vysokým obsahom alkoholu do tejto kategórie nespadajú! 

led žiarovky do auta
Náhradné LED žiarovky do auta s päticou T10

Ako je to so životnou púťou led žiaroviek do auta? 

Aj na túto tému sú názory rôzne. Ich životnosť vyplýva jednak z frekvencie a dĺžky používania vozidla a zo starostlivosti, ktorú led svieteniu venujete. Takisto je lepšie investovať do drahších a kvalitnejších modelov, no každé led žiarovky časom doslúžia. Je to zároveň vec pohľadu, keďže tomuto svieteniu sa odhaduje životnosť približne na 20 000  hod. Môžu vám poslúžiť 10 alebo niektoré až 15 rokov – a či práve ledky prežijú vaše auto? S istotou vám na to nikto neodpovie! Pozor aj na to, ak vás v servise upozornia, že vaše led žiarovky dosahujú intenzitu už len niečo nad 60 % jasu.  

Používate led žiarovky do auta na tých správnych miestach?   

Ledky sú najvhodnejšie ako denné svietenie, v interiéri alebo na osvetlenie ŠPZ. Montáž podľa schémy zvládnete samostatne, ale vždy je lepšie obrátiť sa na odborníkov. Led žiarovky majú totiž zložitý systém nielen medzi stovkami diód, ale aj v ich polovodičoch a na výmenníkoch tepla. Pozor! Na ich životnosť majú negatívny vplyv aj vysoké letné horúčavy. Preto radšej auto s ledkami garážujeme! Ledky ako denné svietenie vám reálne poslúžia max. 10 000 hodín. Skúste a prepočítavajte! 🙂