Letecká bunda MA-1 od Alpha Industries

Štandardný
alpha industries

Letecká bunda od firmy Alpha Industries

Značka oblečenia Alpha Industries je za svojich už vyše 55 rokov pôsobenia na celosvetovom trhu viac než len známa. Pôvodne sa táto firma zaoberala výrobou oblečenia určeného špeciálne pre americkú armádu, avšak v roku 1970 spustila aj unikátny komerčný predaj – na trh sa tak dostali kúsky oblečenia originálne vyrobené pre armádne účely, ktoré však boli napr. prebytkové. Tým sa pre Alpha Industries vytvorili možnosti na ich predaj aj pre obyčajné civilné obyvateľstvo. Zaujímavosťou Alpha Industries je, že každý produkt, ktorý táto firma predáva, má za sebou určitý príbeh a históriu. Nuž a dnešný článok bude venovaný práve histórii leteckej bundy MA-1.

História MA-1

Leteckú bundu MA-1 predstavila firma Alpha Industries po prvýkrát v roku 1950. Bola navrhnutá a vyrobená špeciálne pre potreby amerických leteckých jednotiek tak, aby im dokázala poskytnúť maximálnu ochranu a pohodlie pri práci v klimatických podmienkach, kde sa teplota pohybovala od -10°C do +10°C.

Charakteristickými znakmi tejto bundy sú golier, pás a manžety vyrobené zo 100% ovčej vlny. Predtým totižto firma Alpha Industries používala pre výrobu týchto častí kožušinu, avšak tá nevyhovovala potrebám pilotov najmä kvôli tomu, že zasahovala do padákového prístroja, ktorý nosili. V roku 1960 nadobudla letecká bunda MA-1 ďalší charakteristický znak – podšívku výraznej oranžovej farby, ktorá bola významným bezpečnostným prvkom. Mala slúžiť hlavne pre prípady havárie lietadla, kedy si ju mal pilot obrátiť naruby, aby bol ľahšie viditeľný pre záchranárske jednotky.

Od roku 1970 spoločnosť Alpha Industries spustila aj komerčný predaj leteckej bundy MA-1.

alpha industries

Leteckú bundu MA-1 od Alpha Industries nájdete aj v modrom farebnom prevedení

Aktuálna ponuka Alpha Industries

Priamo u výrobcu, ale aj u predajcov Alpha Industries po celom svete môžete ešte aj dnes nájsť vernú kópiu tejto bundy, ktorá je takmer na nerozoznanie od originálu z roku 1950 (aj s jej vylepšením z roku 1960). Dokonca sa vyrába aj v iných farebných prevedeniach, ako bola pôvodná vojenská šedo-zelená farba. Zakúpiť si ju môžete napr. v čiernom, šedom, červenom, modrom či žltom prevedení.