Ležadlo a lehátko nie je to isté

Štandardný

Skladacie lehátko, väčšinou s drevenou konštrukciou, poznáme určite všetci. Asi nie tak často si ale poležíme na ležadle. To nie je až tak častou súčasťou našich bytových interiérov. Ale mení sa to, tak ako sa mení aj bytová architektúra a pestrosť interiérových dizajnov. K akému hlavnému účelu teda slúži ležadlo?

ležadlá

Pohodlné ležadlá v záhrade

Ležadlo je ergonomicky tvarované kreslo

Asi základným účelom ležadla je podpora pre naše unavené nohy, ktoré si môžeme dať do polohy „hore.“ Ležadlo si jednoducho a efektívne vytvoríte tak, že ku svojmu kreslu si zaobstaráte jednoduchú podnožku. Klasickým a veľmi praktickým ležadlom je aj obyčajné kreslo alebo menšia pohovka, pri ktorých si podnožku podľa potreby sami vysúvate.

Aký tvar má ležadlo?

Pod klasickým ležadlom sa môže chápať ergonomicky tvarované kreslo s predĺženým sedákom a podhlavníkom. Tvary ležadiel sú už od výrobcu ideálne prispôsobené ľudskému telu a poskytujú najlepšiu polohu pre relaxáciu. Ideálnym doplnkom ležadla je pestrofarebný prehoz s mäkkými útulnými vankúšmi.

ležadlá

Niektoré sa hodia aj do interiéru domu

Kožené, ratanové alebo polstrované ležadlo?

Obzvlášť populárne je kožené a ratanové ležadlo. Pokiaľ ide o farby, obľúbené je čierne ležadlo s nožičkami z nerezovej ocele. Veľmi obľúbené sú aj drevené ležadlá doplnené úložnými boxami. Typov je naozaj veľa a pri výbere vhodného ležadla záleží len na našom vkuse. Existujú dokonca aj nafukovacie ležadlá, ktoré môžu byť svojím tvarom originálnym doplnkom študentskej izby.

Ležadlo aj do záhrady alebo terasu

Ležadlo sa tiež vynikajúco hodí do záhrady alebo na terasu. Záhradné ležadlá majú väčšinou oblé tvary, aby nám poskytovali čo najpríjemnejšie pohodlie počas relaxácie na čerstvom vzduchu. Častým doplnkom ležadla býva praktická strieška, ktorá je veľmi účinnou ochranou proti slnečným lúčom. Samozrejmosťou sú veľké a mäkké vankúše, ktoré prispievajú vonkajšiemu sedeniu k pocitom útulnej atmosféry. Ležadlo je určite najkomfortnejším kusom nábytku určeným k odpočinku počas dňa. Z niektorých typov ležadiel sa dajú vytvoriť aj pohodlné lôžka, ktoré nám alebo našim hosťom môžu dočasne poslúžiť na príležitostné prespanie.