Lovecké nože s klasickou rukoväťou?

Štandardný

Kvalitné a spoľahlivé lovecké nože patria k základnej výbave každého poľovníka či lovca. Podobne ako je to v prípade nožov na prežitie či bojových nožov, najdôležitejšou časťou takýchto nožov je charakter ostria a druh rukoväte. Pre iných je ale aj podstatnou otázkou, či vlastniť a používať lovecký nôž otvárací alebo zatvárací.

nože

Lovecké nože by mali byť spoľahlivé.

Lovecké nože pevné alebo otváracie?

Pevný nôž má fixované ostrie v permanentne otvorenej polohe. Jeho súčasťou býva vždy aj puzdro, ktoré zaručuje bezpečné nosenie. Tento nôž je všeobecne robustnejší a pevnejší, väčšinou tiež vydrží viac. Ďalšou možnosťou je pevný nôž s možnosťou výmeny ostria. Naproti tomu zatváracie nože až tak odolné nie sú a hrubšie zaobchádzanie nemusia vydržať. To ale neznamená, že dobrý lovecký nôž nemôže byť zatvárací. Mnohí aktívni lovci to riešia jednoducho. Vlastnia ako hlavný nôž nejaký s pevnou čepeľou, a potom vo vrecku poľovníckej bundy nosia menší, praktickejší záložný zatvárací nôž.

Čepeľ noža

Čepeľ je veľmi dôležitá časť akéhokoľvek noža. Všetko, čo budete s nožom robiť, budete robiť prevažne ostrím noža. Všeobecne sa lovecké nože dodávajú na trh s tromi základnými typmi čepelí. Nože s čepeľou vhodnou na sťahovanie kože zvieraťa bývajú navrhnuté tak, aby s čo najmenším vynaložením síl a čo najjemnejšie a najšetrnejšie oddelili kožu od mäsa zvieraťa. Stiahnuť zviera z kože nie je ľahké a okrem iného to vyžaduje aj veľa cviku, navyše sa vám bude s každým nožom pracovať inak a budete si musieť zvykať. Najdôležitejšia vec na čepeli je jej ostrosť. S tupým nožom sa zraníte oveľa ľahšie.

nože

Nože musia padnúť do ruky.

Lovecké nože s klasickou rukoväťou

Lovec musí mať istotu, potrebuje ju cítiť a nutne ju musí cítiť aj v úchope svojho noža. Klasické materiály ako drevo, kosť alebo koža fungujú výborne a navyše lahodia oku. Nové netradičné materiály, ako je napr. guma, umožňujú pevnejší úchop a mnohokrát aj tak nekĺžu. Nože s takouto rukoväťou sú navyše odolné aj proti nepriaznivým klimatickým podmienkam.