Maľovanie interiéru v byte – čo netreba podceniť?

Štandardný

Poctivo sa už dlhšiu dobu pripravujete na maľovanie niektorých miestností vášho bytu? A uvažujte celkom reálne o tom, že si to všetko urobíte svojpomocne v rámci rodiny, prípadne aj s pomocou známych? Potom, ak chcete aby maľovanie interiéru vášho domova dopadlo čo najlepšie, netreba absolútne podceniť dve potrebné prípravné práce. A to dôkladné a detailné odstránenie starej maľby, prípadne aj poškodených omietok a  ošetrenie starších, prípadne aj nových omietok vhodným penetračným náterom.

Maľovanie interéru

Na maľovanie sa treba dôkladne pripraviť.

Podkladová farba má priľnúť

Predtým, než sa rozhodnete naplno rozbehnúť maľovanie interiéru vášho bývania, je dôležité poodťahovať nábytok a urobiť si kompletnú obhliadku stien. V akom stave sa nachádzajú a ako ďaleko sú povrchovo poškodené. Starý náter je nutné dôkladne odstrániť predovšetkým v prípadoch, keď je tento starší náter niekoľkovrstvový a viditeľne sa odlupuje. Nová interiérová farba by na takýto povrch nemusela riadne priľnúť a mohla by vytvárať pľuzgieriky a pri zasychaní praskať. Postup odstránenia starých malieb nie je nijako náročný. Stenu štetkou alebo maliarskym valčekom dobre navlhčite. Staré nátery potom z mokrých stien sťahujeme maliarskou škrabkou so zaoblenými rohmi.

Maľovanie interiéru

A výsledok bude určite stáť za to.

Maľovanie interiéru si vyžaduje dôslednú prípravu

Vyrovnanie drobných nerovností a prasklín v omietke je ďalším dôležitým krokom. Aby výsledné natieranie farieb na ošetrené omietky stien bolo dokonalá, je nutné drobné vrypy, ryhy či prasklinky zarovnať vyrovnávacou hmotou. Tieto drobné vady v omietke zbavíme všetkého prachu a ľahko navlhčíme. Následne do nich natlačíme oceľovým hladidlom stierkovaciu hmotu. Po zaschnutí prebytočnú hmotu obrúsime hladkým brúsnym papierom.

Po penetrácii môže maľovanie interiéru začať

Penetračné nátery sa vykonávajú predovšetkým pri nových omietkach. Staršie omietky, u ktorých došlo k mechanickému odstráneniu predchádzajúcich náterov, je taktiež potrebné napustiť penetračným roztokom. Vďaka penetrácii dôjde k zpevneniu podkladu, pričom sa zároveň odstráni rozdielna savosť materiálu omietok. Ak ste všetky prípravné práce urobili poctivo, trpezlivo a kvalitne, potom finálne maľovanie interiéru, hoci aj svojpomocne, môže úspešne začať.