Máte tiež radi mokasíny?

Štandardný

Keď sa vysloví „mokasíny„, všetci si predstavíme jednoduchú a veľmi pohodlnú obuv, ktorú nosia tak muži ako aj ženy. Tieto ploché topánky bez podpätkov, bez zaväzovanie a praciek sú v obľube celé desaťročia… Mokasínky sú nadčasové, môžu mať mnoho podôb a určite sú aj vo vašom botníku. Tento druh obuvi je každodennou súčasťou dámskej a pánskej módy.

mokasíny

Pánske klasické mokasíny

Odkiaľ sa vlastne mokasíny vzali?

Mokasíny sú neodmysliteľne späté s Indiánmi, ktorí na túto obuv nedali dopustiť. Vyrábali ich zo zvieracích koží a ich dizajn sa samozrejme odlišoval od tých, aké poznáme dnes. Táto obuv už vtedy vynikala jednoduchosťou, tichou podrážkou a maximálnym pohodlím. Zdobili je rôznymi strapcami a farebnými výšivkami z korálok a rovnako ako dnes sa najčastejšie nosili naboso. Po objavení Ameriky sa dostali mokasínky tiež do Európy a ihneď si získali veľkú obľubu u žien i mužov

Aké druhy mokasín poznáme?

Na trhu existuje nespočetné množstvo druhov, ktoré sa líšia tvarom topánky aj využitím. Do obľuby sa dostali napríklad aj kožené jachtárske topánky s typickou bielou podrážkou alebo klasické semišové letné „nazúvaky“. Opomenúť nemožno ani spoločenské pánske mokasíny, ktoré sa nosia s bielymi ponožkami. Typom mokasín sú tzv. car shoes, teda v preklade obuv do auta. Prvé takéto mokasínky boli vyrobené už v roku 1963 v Taliansku.

mokasíny

Dámske elegantné mokasínky

Prečo by mokasíny nemali chýbať vo vašom botníku?

Mokasíny nie sú len pánskou obuvou, stále častejšie sa objavujú aj v dámskej móde. Okrem komfortu, ktorý vám mokasíny prinesú, je treba vyzdvihnúť ich rozmanitosť pri nosení. Občas sa vynorí otázka, k čomu sa mokasínky vlastne hodia. Klasikou sa stáva cestovanie na dovolenku v kombinácii mokasín s džínsami. Je ich možné kombinovať s krátkymi nohavicami a vynikajúca vyzerajú so šortkami. Skinny košele, džínsové vesty v kombinácii s mokasínami s najrôznejších materiálov, farieb a povrchovej úpravy vám umožnia vybrať si model pre prakticky akýkoľvek módny štýl.