Na betón použiť jdine vrták do betónu

Štandardný

Mnohí z nás bývajú v panelákových bytoch a neraz sme sa pokúšali navŕtať nejaký ten otvor do stien izieb. Pre obraz či svietidlo. Svoju skúsenosť a pestrú majú hlavne tí, ktorí nabrali odvahu a pustili sa do komplexnej rekonštrukcie svojho bytového panelákového jadra, či dokonca celého bytu. Vŕtanie do betónu totiž nie je žiadna sranda a pri nevhodnom vybavení vám môže naše kutilské experimenty na dlho pekne znechutiť. Zažil som to sám na vlastnej koži. Nestačí len kúpiť tvrdý vrták, musíte kúpiť ten správny vrták presne pre vŕtačku, ktorú máte doma. Alebo môžete skúsiť aj niečo iné, ako je obyčajná vŕtačka.

vrták do betónu

Nepokúšajte sa vŕtať do betónu s klasickým vrtákom

Typy vrtákov do betónu

Pre vŕtanie do betónu sa hodia tzv. tvrdokovové vrtáky do betónu s vloženými doštičkami spekaného karbidu v hrote. Spekaný karbid sa najčastejšie vyrába z karbidu wolfrámu a kobaltu. Existujú aj typy vrtákov z karbidov titánu. Veľmi tvrdé vrtáky bývajú nesprávne označované ako vidiové. Ďalšou alternatívou sú vrtáky s volfrámovým násypom, ktoré sú pri vŕtaní rýchle, ale ich nevýhodou je vysoká cena. V stavebníctve, kde sa do betónu vŕta najčastejšie, sa používajú dvojbritvové valcovité vrtáky, vrtáky SDS-plus (dvojbritvové a štvorbritvové), všetky vhodné pre príklepové vŕtačky, alebo štvorbritvové vrtáky SDS-max pre veľké vŕtacie kladivá.

Vrták do betónu

Vrták do betónu je navrhnutý špeciálne na tvrdý povrch

A čo tzv. univerzálne vrtáky?

Existujú aj univerzálne vrtáky určené pre rôzne typy materiálov, ale vždy sa presvedčte, že sa jedná o vrták určený pre príklep, inak by sa vám mohol pri vŕtaní do betónu zlomiť. Skutočne kvalitný vrták oceníte najmä vo chvíli, keď pri vŕtaní narazíte na armovacie železné prúty, ktorým je betón vystužený. Taký vrták totiž bez problémov prevŕta aj železo, bez toho aby sa posunul alebo vyhnul zo smeru vŕtania. Ak potrebujete vyvŕtať otvor s väčším priemerom, napríklad pre elektroinštalácie, použite vŕtaciu korunku. Nasaďte ju na vŕtacie kladivo s vyšším výkonom, pretože pri vŕtaní kladie korunka väčší odpor než vrták.