Naša pôda, naše záhrady – čo o nich vieme?

Štandardný

Vôňa a chuť rodnej hrudy

záhrada

Poznáte pôdu vo vašej záhrade?

Nie je nič jednoduchšie pre každého záhradkára, ako si zobať trocha hliny z tej starostlivo pripravenej vzorky pôdy zo záhrady, podrviť si ju trocha medzi prstami, porozotierať, ovoňať, trocha si dať aj na jazyk. Prečo aj nie? Pozorne zrakom prehliadnuť, aj so zväčšovacím sklom, ak je niekde poruke, alebo aj študovať trocha viac podrobnejšie, hoci aj na sklíčku pod nejakým malým detským mikroskopom. Máte pocit, že to čo práve teraz dôležito šúchate medzi prstami, je niečo pieskovité, drobivé, lepivé, mazľavé, prachovité alebo len jednoducho veľmi jemné ako detský púder?

Pôda našej záhrady

záhrady

Zdravá pôda je úrodná pôda

Ani si možno úplne neuvedomujete, ale práve ste začali štúdium pôdy vašej záhrady. V snahe viacej porozumieť jej textúre a zloženiu. Len obyčajným pozorovaním, ovoňaním alebo aj dotykom. A teraz si priložte hrsť čerstvej hliny k tvári a hlboko sa nadýchnite. Ako to vonia? Alebo zapácha?

Ak je vaša pôda zo záhrady v poriadku a pekne úrodná s obrovským množstvom rozmanitých mikroorganizmov, potom bude voňať príjemne, nedráždivo a tzv. „zemito“. Akýkoľvek nepríjemný zápach unikajúci z našej hrste pôdy je náznakom, že vaša pôda môže byť presýtená anaeróbnymi baktériami. Takáto pôda potrebuje poriadnu zmenu, živiny a prevzdušnenie. Práve tak, ako ten vzduch chýba aj korienkom v koreňovej zóne v takejto nedobrej pôde. Že už viete aj po tomto jednoduchom teste viac o pôde vašej záhrady? No vidíte, ako málo stačí.

Záhradná chatka ako príručné laboratórium?

záhrada

V lete naboso

Samozrejme, že ak potrebujete viac a podrobnejšie veci aj o chemickom zložení pôdy vašej záhrady, môžete poslať vhodné vzorky pôd do špecializovaných pracovísk, kde vám to urobia na dobrej profesionálnej úrovni. Ale aj sám záhradkár si môže a dokáže ešte urobiť niekoľko jednoduchých skúšok a testov svoje pôdy aj sám a zadarmo, samozrejme. A bude tak schopný vedieť oveľa viac o zložení pôdy v jeho záhrade, je kompaktnosti, schopnosti udržiavať alebo uvoľňovať pôdnu vodu, aké červy, chrobáky, užitočné dážďovky a iné živočíchy si v nej radi a veselo šantia. A množia sa nekontrolovane a s radosťou.

Záhradkár sa takto stáva vedomostnejším, vie viac o pôde a teda aj sám o sebe. Ako lepšie a citlivejšie obrábať pôdu a pestovať na nej tie najvhodnejšie plodiny a tešiť sa z pestrejšej a krajšej úrody koncom leta a jesene. Stačí k tomu opäť niekoľko jednouchých testov priamo doma či v záhradnej chatke vašej záhrady. Ale o tom už radšej niekedy nabudúce v ďalšom možnom príspevku na tomto blogu.