Niektoré úskalia pri výbere ventilátora do kúpeľne

Štandardný

Možno, že ste v situácii, kedy uvažujete o výmene vášho kúpeľňového ventilátora za iný, alebo dokonca kompletne rekonštruujete svoje bytové jadro. Na našom trhu je nepreberné množstvo ventilátorov, ale vybrať ten pravý ventilátor do kúpeľne je často problém. Nemusíte zrovna stavať novú kúpeľňu, môžete prestavovať staré bytové jadro alebo len riešiť odvetrávanie kúpeľňového priestoru. Všetky tieto problémy majú spoločné riešenie. A tým je kvalitný a výkonný ventilátor.

ventilátor

Ventilátor v kúpeľni, ktorý je účelný aj vzhľadný

Ventilátor má prispieť k pohode v kúpeľni

Kvalitný ventilátor nastaví v kúpeľni, ktorá býva plná pary a vlhkosti, optimálne podmienky proti plesniam na stenách či dokonca aj kúpeľňového nábytku. Priebežne s používaním kúpeľne vytvára prijateľné podmienky pre jej funkčnosť a pohodu v nej. Nie každý priestor možno odvetrávať oknom, napriek tomu vetrať potrebujeme. A takouto miestnosťou, hlavne v panelákových domoch, je aj kúpeľňa. Výber vhodného ventilátora preto netreba vôbec podceniť.

Niektoré požiadavky pre samotný výber ventilátorov

Ešte pred kúpou ventilátora by bolo vhodné a rozumné vopred si ujasniť, kam povedie odvetrávacie potrubie z kúpeľne. Buď priamo von cez stenu miestnosti, okno, cez strop a strechu alebo do svetlíkovej centrálnej šachty. Takto hravo zistíme, ako dlhé bude ventilačné potrubie a aký typ ventilátora zvoliť. Pretože typ ventilátora závisí práve na dĺžke potrubia k miestu kam bude ústiť. Nemenej dôležitým parametrom pre určenie, aký ventilátor do kúpeľne si zaobstarať, je vlastný výpočet prietoku vzduchu v odvetrávanej miestnosti. A tu je dobré poradiť sa s odborníkom.

ventilátor

Doprajte si kúpeľňu bez zbytočných plesní

Vlastný chod ventilátora

Ventilátor by mal nielen odťahovať vlhkosť von z kúpeľne, ale aj prisávať čistý vzduchu do miestnosti. Kvalitný ventilátor by mal mať spätnú klapku, ktorá zamedzí spätnému prúdeniu vzduchu, pár, zápachu a nečistôt. Samotná prevádzka ventilátorov musí byť tichá. Požiadavka na automatické ovládanie ventilátora je už dnes samozrejmosťou. Niektoré ventilátory majú možnosť automatického ovládania. Takéto ventilátory do kúpeľne sú doplnené o riadiacu jednotku, kde si môžete sami nastaviť podmienky prevádzkovania vášho kúpeľňového ventilátora.