Nízkoenergetický dom – jeho funkcie a výhody

Štandardný

Nízkoenergetický dom je taký, ktorý je starostlivo navrhnutý a vyrobený s poskytovaním najvyššej úrovne komfortu a zároveň má minimálnu spotrebu energie na vykurovanie, osvetlenie a ostatné domáce využívanie energií. Toto sa dosiahne s vysokou mierou tepelnej izolácie, maximálnym vzduchotesnením, ovládaním čerstvého vzduchu ventilačným systémom a maximalizáciou využitia solárnych systémov. Ročný predpoklad na vykurovanie nízkoenergetického domu sa pohybuje medzi 15 až 50 kWh na m2. V porovnaní s pasívnym domom je to len o čosi menej energeticky úspornejší, no počiatočné náklady na výstavbu nízkoenergetického domu sú oveľa nižšie ako pri pasívnych domoch, preto sa investícia viac vyplatí.

nízkoenergetický dom

Moderný nízkoenergetický dom

Nízkoenergetické domy sú domy budúcnosti

Vzhľadom k tomu, že stavebné predpisy požadujú stále väčšiu energetickú účinnosť v domoch, nízke energetické technológie sú stále viac dôležité. Nízkoenergetický dom bude poskytovať tepelnú pohodu, zdravé bývanie, nižšie náklady na vykurovanie a vysokú mieru spokojnosti užívateľov a celej rodiny. Nízkoenergetický dom z dreva je dokonca šetrnejší k životnému prostrediu v porovnaní s konvenčnými tehlami alebo betónovými blokmi.

nízkoenergetický dom

Ekologický a šetrný rodinný dom

Stavebné techniky nízkoenergetického domu

Zvyčajne býva vybudovaný palicový rám z vonkajšej strany nízkoenergetického domu, ktorý je vyplnený izoláciou. Na každej strane rámu sú plechy, ktoré sú pripevnené k domu pre vysokú tvrdosť a pevnosť. Na vonkajšej strane je navyše vrstva izolácie z drevených vlákien. Táto vrstva potom môže byť obložená tehlami alebo rôznym počtom materiálov. Nakoniec, povrchová úprava je určená tým, aké sú nariadenia úradov pre okolie, v ktorom je stavba postavená.

Na vnútornej strane je vedenie pre všetky elektrické káble a vodovodné potrubie. Tie môžu byť ďalej izolované pre ešte lepšiu izoláciu. Toto vedenie/systém je pokrytý sadrokartónom alebo doskami vyrobenými hrudou, ktoré poskytujú príjemnú klímu pre obývanie interiéru. Hruda, ktorá sa v tomto prípade používa, je hydroskopická čo znamená, že ak je v miestnosti vysoká vlhkosť vzduchu, hruda túto nadmernú vlhkosť poberá a uskladňuje, a naopak ak je vzduch príliš suchý, táto hruda nazbieranú vlhkosť vypúšťa do interiéru späť do vzduchu. Vďaka tomu netrpí vaše zdravie ani váš nábytok. Nízkoenergetický dom je jednoznačne skvelou investíciou do budúcnosti.