Nože a ich správne brúsenie

Štandardný

nožeNože, ako všetky nástroje, potrebujú pri používaní aj určitú údržbu a starostlivosť. Okrem samozrejmého čistenia od rôznych nečistôt si nože vyžadujú aj niečo iné. Na to, aby nože správne plnili svoju funkciu je nutné sa starať aj o kvalitu ich ostria. Teda o brúsenie nožov. Aj keď sa to možno pre niekoho môže zdať jednoduchá záležitosť, rozhodne to nie je pravda.

Nože a ich brúsenie môže byť pre niekoho dokonca vedou. Vo svete a aj u nás je niekoľko odborníkov, ktorí sa špecializujú iba na brúsenie nožov a za svoje profesionálne služby si pýtajú nemalé financie.

Nože možno ostriť alebo brúsiť

nožePri zlepšovaní kvality ostria máte pri nožoch v zásade dve možnosti. Jedná sa o brúsenie a ostrenie. Ostrenie je vhodné používať pri miernom poškodení a je nutné ho často opakovať. Pri ostrení sa odoberá iba veľmi malá časť materiálu z ostria. Prakticky sa ostrie iba zarovnáva. Na ostrenie sa používajú zväčša jednoduché kuchynské nástroje prispôsobené na tento účel.

Pri brúsení noža je naopak odoberaná väčšia časť materiálu a pri nesprávanej manipulácii môžete nôž dokonca poškodiť. Na brúsenie sa zväčša používa brúsny kameň. A na doladenie ostria keramická trubka. Čo sa samotnej techniky týka, tak sú v zásade tri možnosti brúsenia nožov.

Jeden hovorí o brúsení v smere ostria, druhý proti smeru ostria a tretí krúživými pohybmi. Pri výbere správneho pohybu brúsenia zväčša závisí na osobnej preferencii a skúsenostiach. Pritom každý z týchto spôsobov brúsenia nožov má svojich zástancov a aj odporcov.

Inšpiráciu nájdete aj na internete

Pokiaľ si neviete aj tak správne predstaviť ako nabrúsiť nôž, určite nájdete viacero zaujímavých a podnetných tipov aj na internete. Mňa osobne asi naj najviac zaujalo a zdalo sa mi najprínosnejšie video, ktoré prikladám na koniec tohto blogu. Je tam jednoducho popísané, ako brúsiť nože pomocou brúsneho kameňa. A vďaka tomu, že sa nejedná o úplne odborné video, je jednoducho prístupné aj pre laickú verejnosť. Tak nech sa páči.