Nože, ktoré rozhodne nepatria do kuchyne

Štandardný
Nože

Historické meče a nože

Nôž sa považuje sa jeden z najstarších predmetov, ktoré kedy človek využíval a využíval ho na rôzne funkcie. Už naši predkovia vedeli, že okrem praktického využitia noža sa s ním dá aj loviť a slúžil tiež ako bojový prostriedok. Funkcie nožov ostali takmer nezmenené, no ich tvar a účelnosť sa vyvíjali dlhú dobu a stále ich vývoj pokračuje. Od prvotných ostrých kameňov sa nože menili na prepracované zbrane, ktoré sa stali neodmysliteľnou súčasťou každého vojaka. Dnes už poznáme špecializované nože, ktoré sa delia do niekoľkých skupín.

Multifunkčné nože

Tieto nože začali armády vyvíjať a používať v 19. storočí a ich podstata spočíva v poskytnutí čo najviac funkcií v rámci jedného noža. Boli navrhnuté pre vojakov preto, že veľakrát potrebovali v teréne niečo odrezať, odstrihnúť, odpíliť či odmerať a tieto nože mali poskytnúť všetky tieto funkcie. Najznámejším multifunkčným nožom sa stal nôž švajčiarskej výroby Victorinox, z ktorého sa odvinul aj laický názov „švajčiarsky nožík“. Praktickosť týchto nožov je na veľmi vysokej úrovni, no určite nejde o žiadnu bojovú zbraň.

Bojové a obranné nože

nože

Armádny nôž UTON 392-NG-4 vz. 75

Ak vás teda zaujímajú skôr nože s tými najlepšími vlastnosťami, tak to tie spadajú práve do tejto skupiny. Sú vyrábané s tej najkvalitnejšej ocele a musia spĺňať tie najprísnejšie kritéria, aby na nich bol v teréne spoľah. Nôž väčšinou slúžil vojakom ako nejaká záložná zbraň, ktorá mala byť istotou v prípade poruchy alebo poškodenia tej primárnej. Čepele týchto nožov sú upravené tak, aby spôsobovali čo najefektívnejší účinok pri prieniku, čo znamená hĺbka rezu alebo vpichu.

Tiež je dôležitá ich praktickosť pri pohotovom vyťahovaní či pohodlnosť pri voľnom pohybe. Poznáme nože s otvorenou čepeľou a zatváracie nože, a tiež rôzne druhy upínania, napríklad puzdro na opasok alebo závesná šnúrka na krk. Zaujímavou formou útočných zbraní sú nože, ktoré sú zamaskované a na prvý pohľad ide len veľmi ťažko odhaliť že ide o zbraň. Viac info o nožoch a zbraniach nájdete TU.