NPK hnojivá pre každú záhradu

Štandardný

Každý záhradkár aj nezáhradkár iste vie, že hnojivá sa používajú na to, aby zlepšili rast rastliny. Mnohokrát sa stáva, že rastliny nemajú v pôde dostatok živín. Tým pádom nemajú vhodné podmienky pre rast. Rastliny sú menšie, a plodov je menej. Aby sme im pomohli, používame rôzne hnojivá. Na trhu dostať množstvo druhov hnojív. Niektoré obsahujú iba jeden prvok, iné kombináciu viacerých. Základnými prvkami hnojív sú dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Preto sa hnojivá obsahujúce tieto prvky nazývajú NPK hnojivá. Každý z týchto prvkov má pre rastlinu isté benefity. Granulované hnojivo sa používa pred výsadbou alebo sejbou, a pokiaľ to je potrebné, používa sa aj počas vegetácie. Dávkovanie si treba prečítať na obale výrobku.

Zložky NPK hnojiva

hnojiváDusík je súčasťou chlorofylu, zeleného pigmentu rastlín, ktorý je zodpovedný za fotosyntézu. Napomáha rýchlejšiemu rastu, podporuje produkciu semien a plodov, a zlepšuje kvalitu listov.

Aj fosfor hrá pri fotosyntéze dôležitú úlohu. Podporuje tvorbu olejov, cukrov a škrobov. Slnečnú energiu premieňa na chemickú. Podporuje vývoj rastliny, ktorá je schopnejšia odolávať námahe. Okrem toho fosfor podporuje rast koreňov a kvitnutie.

Draslík je prvok, ktorý rastliny absorbujú vo väčších množstvách. Pomáha pri budovaní proteínu a taktiež pri fotosyntéze. Pomáha rastu rastlín a najmä tvorbe listov. Tento prvok je veľmi dôležitý, ak chcete mať lepšiu úrodu.

Hnojivá z prídavkami

hnojivá zeleninyNiektoré hnojivá obsahujú prírodný minerál zeolit, vďaka ktorému je úroda ešte kvalitnejšia. Tento minerál zlepšuje účinnosť hnojiva a jeho hodnotu. Živiny sa uvoľňujú postupne, a teda rastliny sú vyživované počas celého vegetačného obdobia. Zeolit zlepšuje infiltráciu vody a rastliny si ju dokážu dlhšie udržať. Kondície pre rast sú preto lepšie. Rast je efektívnejší a rastliny sú odolnejšie voči rôznym chorobám.

V ponuke tiež bývajú hnojivá, ktoré okrem troch základných zložiek NPK obsahujú guáno. Guáno pre tých, ktorí sa s ním ešte nestretli, sú exkrementy morských vtákov alebo netopierov, ktoré sú bohaté na dusík a fosfor. Toto hnojivo má univerzálne použitie.