Obuv by sa mala striedať. Aj počas dňa.

Štandardný

Nosievate vhodnú, pohodlnú a zdravotne nezávadnú obuv? Rozumne meníte svoje obutie počas celého dňa? Koľko hodín denne strávite „na nohách“? Nevhodne zvolená obuv ovplyvňuje chrbticu, chrbtové svalstvo, kĺby či svalstvo nôh. Môže sa teda veľmi ľahko stať, že sa po celom dni cítime doma na gauči  doslova mizerne. Podľa východného pohľadu na ľudské zdravie sa na našich chodidlách nachádza mapa celého tela. V našich klimatických a spoločenských podmienkach ťažko môžeme chodiť celý deň bosí. Správny výber obuvi prispieva podstatným dielom do celkovej starostlivosti o naše zdravie.

Obuv

Pohodlná obuv je dôležitá.

Nevhodný životný štýl

Čo všetko ovplyvňuje našu chôdzu a naše nohy? Je toho skutočne dosť, občas si to ani neuvedomujeme v podstatnejších detailoch. Nadmerná telesná hmotnosť, jednostranná záťaž,  dlhé státie na jednom mieste, chôdza po tvrdej rovnej podložke, nosenie účelovej športovej obuvi počas celého dňa. Naše zdravie ohrozuje aj nosenie obuvi zdravotne závadnej, materiálovo nevhodnej  či ortopedicky nevyhovujúcej. Materiál môže spôsobiť plesňové ochorenia, zapareniny alebo otlaky. Nevyhovujúce anatomické či funkčné vlastnosti, ale aj nosenie obuvi po niekom inom, môžu spôsobovať deformity nôh, ako je  vbočený palec na nohe, spadnutá klenba chodidla či kladivkové prsty.

Obuv

Materiál obuvi netreba podcenovať.

Ako vybrať správnu veľkosť obuvi?

Obuv si skúšame v stoji priamo na chodidle. Dámske chodidlá sa vyskytujú v rozmanitejších tvaroch, preto je potrebné venovať výberu viac času a trpezlivosti. Vyskúšajte si obe topánky, chodidlá totiž nebývajú rovnaké. Vyberáme obuv o niečo  väčšiu, než je skutočná veľkosť nohy. Predídeme tak možnej deformácii prstov, ktorým je nutné umožniť  voľný pohyb. Ak si nie sme istí s výberom, pomôže nám personál predajne s obuvou.

Obuv mäkká a priedušná

Možno že mnohí dosť podceňujú charakter materiálu ich obuvi. Plastovým materiálom a koženkám je asi vodné vyhýbať sa čo najčastejšie. Volíme materiály pokiaľ možno prírodné, mäkké, priedušné a absorbujúce vlhkosť. Takéto vlastnosti máva useň a textil.  Vhodná je  aj obuv vybavená špeciálnou membránou rôznych typov, ktorá vytvorí dobré teplotne-vlhkostné podmienky pre naše nohy.