Obuv do lesa – dôležitá je hlavne podrážka

Štandardný

Pomerne často sa dozvedáme o dramatických situáciách nielen vo vysokohorských horolezeckých podmienkach, ale aj v oveľa ľahších turistických terénoch. A často aj s tragickými následkami. Samozrejme, že sa nedá zovšeobecňovať, prečo k ním tak často dochádza, príčin je viacero, ale určite medzi základné outdoorové vybavenie patria kvalitné topánky, čiže obuv do lesa. Mnohí z nás podceňujú dôležitosť, čo majú obuté na svojich nohách. Na prvý pohľad sa nemusí zdať veľmi dôležitý výber obuvi na výlety do lesa. Pravdou je, že sa v lese pri zbieraní húb môžete pohybovať aj v bežných teniskách. Dá sa to a mnohí chodia na huby alebo lesné plody len v teniskách alebo poltopánkach s nespevneným členkom. Avšak až do chvíle, kým sa neprihodí nejaký nepríjemný a bolestivý úraz. A v lese k tým úrazom môže dôjsť veľmi ľahko.

obuv do lesa

Obuv do lesa pomáha predchádzať úrazom.

Nielen podrážka, ale aj pevnosť v členku

Skutočne nie je vhodné podceňovať to, v čom sa vyberieme do lesa. Hoci len na niekoľko hodín a hoci aj do lesa, ktorý dobre poznáme a kde sme už boli mnohokrát. Les je živý organizmus, v priebehu dňa sa jeho charakter náhle mení, stačí aby dobre zapršalo, a môžete sa šmýkať na každom kroku. Pri výbere obuvi do lesa je treba byť opatrný. Dôležité je vybrať si špecializovanú tzv. outdoorovú obuv. Pri obuvi do lesa je potrebné mať na pamäti, že z hľadiska bezpečia pohybu záleží predovšetkým na pevnosti členku. Tento kĺb je najčastejším zdrojom nepríjemných zranení. Stačí k tomu málo, jeden chybný krok, pošmyknutie či pád.

obuv do lesa

Na pevnosti členku záleží. Zabezpečte si obuv do lesa čím skôr.

Obuv do lesa má mať  kvalitnú podrážku

V lese, kde je množstvo kĺzkych koreňov, mach, drobné kamene a popadané drevo. Preto je nutné, aby mal človek veľmi dobrý kontakt s povrchom. Kvalitná podrážka je základom bezpečného pohybu v prírode. Známym výrobcom kvalitných podrážok je talianska firma Vibram. Väčšina výrobcov outdoorovej obuvi ponúka obuv s touto značkou podrážky, a zvykne sa im jednoducho hovorievať „vibramky“.