Obuv pre deti a dôležité parametre

Štandardný

Správna veľkosť detských topánok je dôležitá, ale pri výbere dbajte aj na správny materiál a ďalšie veci, ktoré môžu ovplyvniť zdravý rast detských nôh. Detské nohy sú pomerne „prispôsobivé“, deti majú na nohách nižší prah bolesti a tak sa môže stať, že aj keď topánka dieťa tlačí, necíti to a zvykne si, a neskôr riešime nielen deformované prsty. Obuv pre deti by mala teda sadnúť presne na nohu. To dosiahneme aj výberom správneho tvaru. Topánka by nemala byť malá, úzka, ale na druhej strane by nemala byť zase príliš veľká a široká. Vyvarujte sa špicatých topánok, lepšie sú topánky s guľatou špicou a rovné, kde má palec priestor a nestláča sa k ostatným prstom.

obuv pre deti
Obuv pre deti od výrocu Rak

Vyberte si správny materiál

Najvhodnejší materiál pre výrobu je prírodná koža (tzv.useň), ktorá je mäkká, prispôsobivá nohe, priedušná a savá. Detská obuv z tohto materiálu vydrží veľmi dlho a je veľmi príjemný k nohám. Strih zvršku obuvi je tiež veľmi podstatný, spolu s opätkom fixujú nohu. Opätok je vnútorná výstuha v pätovej časti obuvi, a keďže sa teda jedná o výstuhu, mala by byť dostatočne pevná, dlhá a vysoká. Stielka (vložka) v obuvi by teda mala byť primerane veľká, ale aj zo savého materiálu, aby predovšetkým v uzavretých topánkach odvádzala pot.

obuv pre deti
Komfortná obuv pre deti

Obuv pre deti na šnurovanie či suchý zips

Najlepšie zafixovanie nohy docielime v šnurovacej obuvi. V určitom veku sa deti obúvajú same a neviedia šnúrky ešte zaviazať. V tomto prípade môžeme voliť medzi obuvou uzatváranú pásikom na sponu alebo suchý zips. Najvhodnejšia obuv pre deti sú členkové topánky.  Detská obuv by mala byť ľahká a ohybná pre chôdzu. Nárazy nie sú vhodné pre kosti a kĺby, ktoré chránia našu chrbticu. Prevenciou je kvalitná podošva a kvalitné anatomicky tvarované stielky. Vezmite na vedomie, že tieto základné pravidlá sa týkajú nielen uzavretých topánok, ale aj topánok na jar a leto. To znamená, že aj správna volba napríklad sandálok podpruje zdravý rast detských nôh.