Ochrana zraku pri práci s počítačom

Štandardný

 ochrana zrakuPovedzme si úprimne, v dnešnej dobe už trávime pri počítači väčšinu dňa. Najprv v práci, zvyčajne 8 hodín denne, potom prídeme domov a častokrát si sadáme za počítač opäť. Len tak, aby sme si oddýchli po celom dni v práci. Avšak na oddych našich očí pri tom akosi zabúdame a pritom ochrana zraku pri práci s počítačom je mimoriadne dôležitá. Ako si teda môžeme chrániť zrak tak, aby sme sa vyhli neskorším problémom s očami? Dočítate sa v našom článku.

Monitor je dôležitý!

Ochrana zraku začína správnym nastavením monitora, na ktorom pracujeme. Prvým krokom je jeho správne umiestnenie. Pre lepšiu prácu s počítačom by monitor nemal byť umiestnený ani tak, aby ste sedeli chrbtom k oknu, pretože svetlo sa vám bude od neho odrážať, ani tak, aby ste sedeli oproti oknu, pretože v tom prípade si tienite na svoju pracovnú plochu. Obe tieto „polohy“ iba zbytočne namáhajú váš zrak. Ideálne je, ak je monitor v 90° uhle vzhľadom k oknu a vzdialený od vás 60 – 80 cm.

Ani skutočnosť, že sa začali vyrábať ploché LCD monitory a väčšina z tých, ktoré nájdete na trhu má obrazovku 17“ palcov, nie je náhoda. Totižto, zistilo sa, že oba tieto parametre napomáhajú tomu, aby bola pre vás zabezpečená maximálna ochrana zraku.

Ochrana zraku vďaka špeciálnym okuliarom

Vedeli ste o tom, že na trhu existujú aj špeciálne okuliare, ktoré sú určené pre ľudí, ktorí pri počítači trávia nadmerne veľa času nie len počas pracovnej doby, ale aj vo svojom voľnom čase? V takomto prípade vám totižto už nestačia iba vaše obyčajné dioptrické okuliare predpísané lekárom, ale je potrebné, aby bola zabezpečená ešte vyššia ochrana zraku. Takéto okuliare sú však vhodné skôr pre starších ľudí (vek 40+) a sú vyrábané špeciálne iba pre interiérové používanie, nie je teda vhodné používať ich vonku.

Základom je prevencia

ochrana zrakuAko ochrana zraku je však najdôležitejšia prevencia, preto nezabúdajte ani na pravidelné prehliadky u očného lekára aj v prípade, že nepociťujete žiadne zdravotné problémy v tejto oblasti. Zo zákona máte nárok na jednu takúto prehliadku ročne.