Okrasné záhrady s bylinkami

Štandardný
okrasné záhrady

Čerstvé bylinky rovno za dverami

Mnoho ľudí pestuje bylinky pre špecifické účely. Šalvia, rozmarín, petržlen, bazalka sú hádam tie najobľúbenejšie, ktoré sa pestujú predovšetkým na varenie, zatiaľ čo aloe či sladké drievko môžu byť pestované pre ich liečivé vlastnosti. No niekedy môžu bylinky spĺňať len dekoratívnu funkciu. Sú to tie, ktoré sú na pohľad pekné, dopĺňajú iné rastliny a kvety, a zdobia naše okrasné záhrady. Tie, ktoré si vyberiete, je len na vás – na vašom osobnom vkuse a štruktúre vašej záhradky.

V tomto článku uvádzam bylinky, ktoré pri výsadbe pre dekoratívne účely dodajú vašej záhradke farbu, štruktúru a vône. Pri pestovaní akýchkoľvek rastlín je však potrebná správna starostlivosť a hnojenie. Existuje množstvo rôznych hnojív, mne sa najviac osvedčilo hnojivo so zeolitom.

Zmäkčenie tvrdých okrajov pre okrasné záhrady

Zasaďte si okrasnú bylinu strieborný tymian. Vyplní to trhliny a ostré betónové hrany či prekryje kamene. Vyberajte si tiež bylinky a rastliny, ktoré rastú ako kríky. Strieborný tymian a šalvia to robia a môžu kvitnúť drobné ružové alebo fialové kvety. Uistite sa, že majú dostatok slnečných lúčov a sú zasadené v pôde s kompostom. Okrasné záhrady by mali prilákať všetky zvedavé oči už z diaľky.

okrasné záhrady

Vytvorte si aj vy okrasné záhrady z byliniek

Bylinky čo kvitnú

Zasaďte bylinky, ktoré kvitnú. Napríklad oregano je okrasná bylinka, ktorá kvitne do fialova a ružova. Kvitne dlho – zvyčajne od jari do neskorej jesene. Vyberajte si bylinky, ktoré kvitnú opakovane a netreba ich preto každý rok presádzať. Kocúrnik mačací je populárna okrasná  bylina, ktorá kvitne do fialova až modra. Ak je správne strihaná, kvitne opakovane veľmi dlho. Kocúrnik mačací v okrasnej záhrade môže dorásť až do výšky 45 cm a vyzerá nádherne aj doma vo váze.

Okrasné záhrady s bylinkami čo sú „samo-siate“

Niektoré bylinky sú inštinktívne, čo znamená, že sa môžu prispôsobovať potrebám vašej záhrady a zaberajú prázdne miesta. Taký je napr. harmanček. Je to nie len krásna bylina, zdravá, no v okrasnej záhrade sa šíri sama. Je teda samo-siata. Lipkavec marinkový môže tiež pracovať dobre ako samo-siata rastlina. Takéto bylinky nepotrebujú veľa pozornosti a preto sú ľahko udržiavateľné.

Živý plot

Okrasné záhrady sú preto okrasné, že majú pôsobiť dekoratívne. A nie je nič horšie ako „zabiť to“ nejakým betónovým múrom alebo škaredým plotom. Na živý plot môžete zasadiť ťahavé byliny alebo brečtan, ktorý je zelený celoročne, či rastlinu, ktorá má veľa lístia v tvare srdca a rozmarín, ktorý trošku pripomína malý ihličnatý strom.

okrasné záhrady

Bylinkový živý plot

Rôzne druhy a textúry

Zasaďte rôzne druhy bylín. Čím viac, tým lepšie. Okrasné záhrady budú vyzerať skutočne dobre keď budete mať bylinky rôznych druhov, farieb, veľkostí zasadené po celej ploche záhradky. Ku vyššie spomínaným klasickým bylinkám môžete pridať bylinu Karda, ktorá pôsobí vznešene a odvážne. Bude to skutočný vizuálny prvok vo vašej záhrade. Ďalej pridajte levanduľu, vavrín pravý má zas zaujímavé celoročne zelené a lesklé listy.