Dámske kopačky a pánske kopačky – čím sa líšia?

Štandardný

Aj keď futbal je prevažne mužský šport, existujú aj ženy, ktoré ho hrajú. A k tomu potrebujú mať prispôsobené futbalové oblečenie aj topánky. Dámske kopačky môžu byť určené k interiérovému alebo k exteriérovému futbalu. Aké sú však rozdiely medzi pánskymi a dámskymi kopačkami?

Rozdiel medzi pánskymi a dámskymi kopačkami

Základným prvkom oboch dámskych kopačiek aj pánskych je špeciálna podošva. Základné prvky futbalovej obuvi sú podobné u mužov a žien. Obidva typy obsahujú špeciálnu podošvu pre trakciu a stabilitu, a umožňujú rýchle pohyby alebo náhlu zmenu smeru. Rozdiely v obuvi sa prejavujú vo veľkosti, biomechanike a farebných schémach.

dámske kopačky

Dámske kopačky a tie pánske spája jedno. Láska k futbalu.

Veľkosť  kopačiek

Dámske chodidlá sú vo všeobecnosti menšie ako pánske – aj v dĺžke aj v šírke. Dámske kopačky sa vyrábajú preto samostatne od mužských, aj keď niektoré futbalistky dávajú prednosť pánskym strihom.

Biomechanika

Štúdie uvádzajú, že ľudia majú tendenciu umiestňovať väčšiu silu a tlak na bočnú stranu chodidla v strede a na špičke pri rýchlej zmene smerov na ihrisku. Výsledkom toho je vyššie riziko zlomenín v piatej metatarsále. Ženské kopačky by preto mali byť také, ktoré ponúkajú stabilitu a podporu, aby sa minimalizovala akákoľvek možnosť zranenia.

dámske kopačky

Pokiaľ ide o dámske kopačky, výber farieb je naozaj pestrý.

Dámske kopačky – farby

Všetky kopačky sa vyrábajú v širokej škále farieb od jasne červenej a oranžovej až po modré, biele a čierne. Dámske kopačky zvyčajne obsahujú niektoré ženské farebné vzory a prvky ako ružové, fialové a žlté, zatiaľ čo pánske topánky na futbal vykazujú viac modrých farieb a zelených. Dámske kopačky patria k špeciálnej športovej obuvi a je dôležité, aby táto obuv dobre sedela. Pri futbale sa vykladá najväčšia sila a tlak práve na nohy a chodidlá, preto aby sa predišlo nejakým nehodám a zraneniam, musí sa pri kúpe kopačiek klásť veľký dôraz na pohodlie. Ak nakupujete kopačky po prvý krát, vždy je dobré poradiť sa s odborníkom.